Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

Rekolekcje

CENTRUM ŚW. MAKSYMILIANA W HARMĘŻACH
Kalendarium na rok 2018

 

13 – 15 kwietnia 2018 r. - „Wekeendowy kurs dla narzeczonych”

Nauki przedmałżeńskie prowadzone w formie rekolekcji zamkniętych, spełniające wymagania katechez przedmałżeńskich (tzw. kursy/nauki przedślubne) i dnia skupienia w ramach bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa. Nauki prowadzone są metodą warsztatową z elementami wykładu i dialogu.

Prowadzenie: kapłan oraz dyplomowani doradcy życia rodzinnego
Termin:
13 - 15 kwietnia 2018 r.
Koszt od pary:
400 zł (zakwaterowanie, wyżywienie, materiały szkoleniowe, kawa i herbata).

>>> Szczegóły i zgłoszenia <<<

 

20 - 22 kwietnia – XVII Dni Kolbiańskie

Dni Kolbiańskie - odbywają się w Harmężach od 2001 r., ich inicjatorem jest o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv. Patronat nad spotkaniem objęli: Katedra Kolbiańska Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury w Rzymie oraz Ordynariusz diecezji Bielsko-Żywieckiej. Dni Kolbiańskie są skierowane do wszystkich osób, którym bliska jest postać i idee św. Maksymiliana M. Kolbego. Podczas spotkania próbujemy spojrzeć na św. Maksymiliana pod różnym kątem, często porównując go z innymi ważnymi postaciami lub prezentując na tle epoki i jej problemów.

Szczegóły i zgłoszeniahttp://harmeze.franciszkanie.pl/?p=7762


04 - 06 maja - Rycerskie Dni Rodzin

Po wieloletnich doświadczeniach spotkań z rodzinami, widzimy, jak istotny jest harmonijny rozwój materialny i duchowy rodziny. Widzimy też jak trudno tę harmonię zachować. W wypełnieniu tej misji pomaga Rycerstwo Niepokalanej założone ponad 100. lat temu w Rzymie przez św. Maksymiliana Kolbego.

>>>  Szczegóły i zgłoszenia do 27 kwietnia  <<<

 

29 maja - Rocznica deportacji św. Maksymiliana, XXXVII Sesja Kolbiańska

Inicjatywa majowych Sesji Kolbiańskich, organizowanych w rocznicę deportacji Ojca Kolbego do KL Auschwitz, zrodziła się w kręgu stowarzyszenia „Civitas Christiana” tuż po kanonizacji Ojca Kolbego jako forma dziękczynienia oraz popularyzacji jego myśli. Wykłady sesyjne dotykają aspektów teologicznych, duchowych, moralnych i etycznych. Sesja trwa pół dnia. Zaczyna się modlitwą w obozie, następnie wykłady w PWSZ w Oświęcimiu, na zakończenie Msza święta w kaplicy Karmelitanek Bosych.


01 - 03 czerwca - Polska Szkoła Duchowości Maryjnej cz. IV

To kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy Centrum św. Maksymiliana w Harmężach skierowana do osób zaangażowanych we wspólnoty o duchowości maryjnej, które chciałyby pogłębić swoją znajomość Matki Bożej, poszerzyć horyzonty wiary, ożywić miłość, poznać nowe pomysły przeżywania duchowości maryjnej. Szkoła jest dobrym narzędziem dla Zgromadzeń Zakonnych i Instytutów Życia Konsekrowanego, gdyż jest okazją bliższego spotkania z postaciami swoich świętych i błogosławionych. W szkole mile widziani są również duszpasterze grup, ruchów i stowarzyszeń. Spotkania odbywają się w cyku trzyletnim, po trzy spotkania w roku. Można wziąć udział w całym cyklu lub też wybrać konkretny temat, który nas interesuje. Uwieńczeniem szkoły będzie otrzymanie certyfikatu jej ukończenia. Temat: „Ukryta Królowa - Maryjna Szkoła honoracka" – bł. Honorat Koźmiński, bł. Angela Truszkowska, Eliza Cejzik, sł. Boża Aniela Godecka, sł. Boża Marylka Witkowska.

Szczegóły i zgłoszenia


25 czerwca - 4 lipca - Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej

Formacja i Wspólnota SEN ma pomóc w rozwoju wiary, która nie jest oparta na emocjach
i zachciankach, ale jest stabilna i wytrwała. Formacja ma też pomóc rozeznać powołanie na animatora MI i przygotowywać do tej posługi oraz rozbudzić ducha ewangelizacyjnego. Ma ona także pomóc w rozeznawaniu i wypełnianiu swojego osobistego, szczegółowego powołania, jako Rycerza lub Rycerki Niepokalanej.

 

05 - 08 lipca - Rekolekcje MI dla dorosłych

Jak każde rekolekcje, tak i te nastawione są na duchową refleksję nad swoją wiarą, na duchowy odpoczynek oraz na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem. Wspólna liturgiczna modlitwa, czas na indywidualną refleksję, konferencje połączone z pięknym otoczeniem zieleni lasów i łąk oraz jezior sprzyja duchowemu odpoczynkowi. A wszystko to w duchu maryjnym i kolbiańskim. Czy rekolekcje są tylko dla członków MI? Nie. Co roku na zakończenie rekolekcji kilka osób przystępuje do stowarzyszenia powierzając swoje życie Matce Bożej Niepokalanej.

 

10 - 14 sierpnia - Rekolekcje MI dla młodzieży

Rycerstwo Niepokalanej zrzesza w swych szeregach nie tylko osoby starsze, ale równie młodzież. To z myślą o młodzieży ponadgimnazjalnej, studentach i młodzieży pracującej, co roku w sierpniu organizowany jest turnus rekolekcyjny. Czas wspólnego przebywania, modlitwy, zabawy, refleksji. Nie trzeba być Rycerzem Niepokalanej, ale podczas rekolekcji jest okazja wstąpić w szeregi Rycerstwa. Rekolekcje kończą się w rocznicę męczeńskiej Śmierci o. Maksymiliana piesza pielgrzymką do obozu i Mszą świętą przy bloku śmierci.

>> Szczegóły  <<<

Zgłoszenia:
o. Arkadiusz
miharmeze@gmail.com
33 843 07 11

 

14 sierpnia - Uroczystości w 77. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana w KL Auschwitz

Najważniejsze wydarzenie w kalendarzu Centrum św. Maksymiliana - święto narodzin dla nieba naszego patrona św. Maksymiliana M. Kolbego. Rozpoczynamy w kościele parafialnym w Harmężach nabożeństwem „Transitus” o godz. 8.00. Po nim w pieszej pielgrzymce udajemy się w atmosferze modlitwy i refleksji do byłego KL Auschwitz, gdzie o godz. 10.30 przy bloku śmierci uczestniczymy w Uroczystej Mszy świętej.


17 – 21 września 2018 r. - Rekolekcje „Ciało i duch”

Teologia duchowości podkreśla wewnętrzną jedność człowieka. Pan Bóg stworzył nas z ciałem i duszą. Człowiek jest więc jednością. Aby wzrastać i rozwijać się, potrzebuje zachowania harmonicznego rozwoju ciała i ducha. Często jednak o tym zapominamy. Rekolekcje, które chcemy wam zaproponować łączą w sobie te dwa elementy, które wzajemnie się uzupełniają. W ramach rekolekcji, konferencje głoszone przez kapłana podejmą temat modlitwy. Wyspecjalizowani rehabilitanci z ośrodka Rehasport w Bielsku Białej, zajmą się waszym ciałem. Codziennie podczas trwania rekolekcji, każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z godziny zabiegów rehabilitacyjnych. Pakiet zabiegów obejmuje: masaż leczniczy, okład borowinowy, elektroterapię lub do wyboru masaż relaksacyjny (kark, obręcz barkową, plecy, kończyny dolne).

Prowadzenie: o. dr Piotr Cuber OFMConv oraz rehabilitanci z Rehasport
Terminy dla świeckich: 17 - 22 września 2018 r.
Koszt: 800 zł (nocleg z pełnym wyżywieniem, nauki rekolekcyjne oraz zabiegi rehabilitacyjne).

>>> Szczegóły i zgłoszenia <<<

 

28 - 30 września - Polska Szkoła Duchowości Maryjnej cz. V

Drugie spotkanie w ramach rozpoczętej w maju Polskiej Szkoły Duchowości Maryjnej. Kolejna postać Polskiego Kościoła, kolejny pomysł na przeżywanie własnej duchowości: „jak Maryja”. Temat: „Patrząc ku Maryi na wzburzonym morzu życia” – św. Urszula Ledóchowska.     

Szczegóły i zgłoszenia  

 

05 - 07 października - Spotkanie Liderów MI

Spotkanie Liderów Rycerstwa Niepokalanej. Okazja do pogłębienia duchowości maryjnej
i kolbiańskiej animatorów, prezesów, asystentów i liderów Rycerstwa Niepokalanej.

Koszt: 180 zł

>>> Zgłoszenia i szczegóły <<<

 

23 - 25 listopada - Polska Szkoła Duchowości Maryjnej cz. VI

Ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Polskiej Szkoły Duchowości Maryjnej. Kolejna postać z panteonu polskich świętych. Kolejna zaskakująca idea poznawania i przeżywania duchowości Maryi. Temat: „Królowo nasza” –  św. abp Józef Bilczewski, św. bp Józef Sebastian Pelczar.
Koszt: 180 zł

 

26.11. - 03.12.2018 - Rekolekcje „Ciało i duch” dla sióstr zakonnych i kobiet konsekrowanych

Teologia duchowości podkreśla wewnętrzną jedność człowieka. Pan Bóg stworzył
nas z ciałem i duszą. Człowiek jest więc jednością. Aby wzrastać i rozwijać się,
potrzebuje zachowania harmonicznego rozwoju ciała i ducha. Często jednak o tym
zapominamy. Rekolekcje, które chcemy wam zaproponować łączą w sobie te dwa
elementy, które wzajemnie się uzupełniają. W czasie rekolekcji konferencje
głoszone przez kapłana podejmą temat modlitwy, zaś wyspecjalizowani
rehabilitanci z ośrodka Rehasport w Bielsku-Białej, zajmą się waszym ciałem.
Codziennie podczas trwania rekolekcji, każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z
godziny zabiegów rehabilitacyjnych.

>>>  Szczegóły i zgłoszenia  <<<

 

ZAPRASZAMY !

Wszelkie informacje na temat działalności Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, kalendaria i informacje o planowanych wydarzeniach aktualizowane na internetowej stronie Klasztoru w Harmężach: www.harmeze.franciszkanie.pl

 

Kalendarium na rok 2018 do pobrania/wydruku:
00_KALENDARIUM_CENTRUM_ŚW._MAKSYMILIANA_2017_-_2018_aktualizacja_10.05.2018


PONADTO:

II sobota każdego miesiąca - Spotkanie modlitewne, godz. 18:00 Eucharystia (kościół)
III niedziela każdego miesiąca - Msza św. z udziałem dzieci, godz. 11:00

 

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY

UWAGA! Wszelkie informacje na temat działalności Centrum św. Maksymiliana w Harmężach oraz materiały formacyjne dla członków Rycerstwa Niepokalanej, są dostępne na internetowej stronie Klasztoru w Harmężach: www.harmeze.franciszkanie.pl w zakładce Rycerstwo Niepokalanej.

Zapytania, uwagi i zgłoszenia udziału pod adresem:

o. Piotr Cuber OFMConv

Centrum św. Maksymiliana w Harmężach
ul. Franciszkańska 12
32-600 Oświęcim
kom. 784 191 232
e-mail: piotrcuber@gmail.com