Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

Dortmund w Harmężach

Nie chodzi tutaj bynajmniej o znany i lubiany klub piłkarski z Zagłębia Rury, ale o pierwszy owoc rodzącej się współpracy Polsko-Niemieckiej zapisanej w projekcie „Pamięć – Erinnerung“. Po raz pierwszy w historii naszego Centrum swoje kursy w naszym domu zorganizował Międzynarodowe Dzieło Spotkań i Edukacji z Dortmundu (Internationales Bildungs- und Begegnugswerk).

W dniach od 5 do 8 kwietnia 2016 r. przyjechało do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach 30 osób, które aktualnie w miejscach swojego zamieszkania odbywają tzw. rok dobrowolnego zaangażowania socjalnego (Freiwilliges Soziales Jahr).

W Harmężach tematem ich spotkania było Piekło Auschwitz. Obok zwiedzania Muzeum i spotkania z panem Fijołkiem, świadkiem tamtych wydarzeń, ważnym punktem programu było zwiedzanie „Klisz Pamięci” Mariana Kołodzieja, które zainstalowane są w piwnicach naszego kościoła, które zostało bardzo głęboko przeżyte przez uczestników spotkania. Owocem przemyśleń oraz wspólnych dyskusji było zasadzenie drzewka jabłoni w ogrodzie naszego Centrum.

o. Hieronim Jopek

.