Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

Żywy Różaniec

Kult Żywego Różańca w Harmężach

Pierwsze wzmianki dotyczące Żywego Różańca, (wgł. żyjących świadków) datuje się na czas międzywojenny. Istniała wtedy jedna Róża, którą prowadziła p. Lekaczowa po niej przejęła prowadzenie jej córka Anna Chrapczyńska i to do jej domu przychodziło się na zmianę tajemniczki. Dalej, po śmierci p. Chrapczyńskiej Zelatorką została p. Zofia Madeja, która to uporządkowała nieco sprawy organizacyjne ,tworząc II Różę, której Zelatorką została p. Elżbieta Smętek, a po niej p. Helena Stokłosa.

16.10.2002r. Ojciec św. Jan Paweł II wezwał Kościół do rozważania nowej części Różańca Świętego „Tajemnic Światła", odzewem naszej parafii było powstanie III Róży, przewodniczy do dziś p. Elżbieta Rochowiak. Każda nasza Róża ma swojego patrona :

I Róża - Matka Boża Różańcowa

II Róża - Święta Klara z Asyżu

III Róża - Święty Stanisław Biskupa

Przez długi czas Zelatorki same prowadziły zmianę tajemniczek, dopiero kiedy zagościli u nas Franciszkanie tworząc Klasztor i prowadząc parafię przejęli pieczę nad Żywym Różańcem .Na spotkaniach w pierwszy czwartek miesiąca odprawiana jest msza św. w intencji Róż żyjących jak i zmarłych. Modlimy się też przy trumnie zmarłej Róży trzymając w rękach duży różaniec. Obecny opiekun przybliżył nam informacje dotyczące przywilejów jakich dostępujemy dzięki przynależności do Żywego Różańca , umożliwił też prenumeratę miesięcznika Różaniec. Jako ruch włączamy się w różne uroczystości i nabożeństwa.

Kult Żywego Różańca to wiekowa praktyka ma niewypowiedzianą moc w każdej intencji, słowa modlitwy, wezwań kierowane są przecież do Boga Ojca i do Matki Bożej.

Cieszę się, że w naszej miejscowości niewielkiej wiosce są i rozwijają się aż III Róże Żywego Różańca, a ja jestem jedną z nich.

"Różaniec to skarb, który trzeba odkryć" i nam się to udało.