Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

Rok 2017 na wystawie Mariana Kołodzieja w Harmężach

Wystawa Mariana Kołodzieja „Klisze Pamięci. Labirynty” staje się coraz istotniejszym punktem turystyczno-edukacyjnym na mapie Ziemi Oświęcimskiej. W 2017 r. ekspozycję odwiedziło 6821 osób, to jest 336 grup z 36 krajów świata.

Miniony rok funkcjonowania wystawy był też czasem podnoszenia standardów oraz intensywnych prac konserwatorsko-zabezpieczających.

Jak już informowaliśmy, pod koniec lipca na skutek intensywnych opadów deszczu na wystawę wdarła się woda. Na szczęście zalanie wystawy zbiegło się z przekazaniem Franciszkanom z Harmęż w użytkowanie mienia powiatu w postaci specjalistycznych osuszaczy przemysłowych o wartości ok. 60 tys. zł., dzięki którym sytuacja zagrożenia zbiorów szybko została zażegnana. Za zrozumienie potrzeb wystawy i konkretną pomoc dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Oświęcimiu ze Starostą Oświęcimskim Panem Zbigniewem Starcem.

 Podczas oględzin konserwatorskich po zalaniu wystawy odkryto na niej kołatka – szkodnika żerującego na drewnie przetworzonym. Fakt ten wymusił konieczność przygotowania prac dezynsekcyjnych, które rozpoczną się 8 stycznia 2018 r. Ich koszt jest szacowany na ok. 25 tys. zł. Bardzo dziękujemy prywatnym darczyńcom, którzy swe datki na ten cel przekazali na nasze klasztorne konto lub też włączyli się w akcję na portalu zrzutka.pl, za której zorganizowanie dziękujemy Panu Pawłowi Sawickiemu z PMAB - wieloletniemu przyjacielowi naszej wystawy. Dziękujemy również Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau oraz jej Pani Prezes Krystynie Oleksy, która wyraziła chęć wsparcia prac konserwatorskich brakującą kwotą.

Kolejnym zagrożeniem substancji wystawy są mole, które wymusiły wymianę całej tekstylnej części Kołodziejowej aranżacji. Za przekazanie tałesu (modlitewnej chusty), który będzie pomocny w jej odtworzeniu, pragniemy podziękować Wyznaniowej Gminie Żydowskiej z Bielska-Białej na czele z Panią Prezes Dorotą Wiewiórą.

W ostatnim czasie wystawa wzbogaciła się także o nowe urządzenia do bezprzewodowego oprowadzania – odbiorniki i słuchawki o wartości 10 tys. zł. Za ich zakup i przekazanie kustoszom wystawy dziękujemy Urzędowi Gminy Oświęcim z Wójtem Panem Albertem Bartoszem.

Za wsparcie, pomoc i wszelką życzliwość wszystkim darczyńcom dziękujemy i mamy nadzieję, że podejmowane przez nas starania przyczynią się nie tylko do popularyzacji wystawy Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty”, ale również do upowszechnienia tematyki obozowej.

 

.