Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

ŚDM – Dzień zaangażowania społecznego

W sobotę, 23. lipca, uczestnicy ŚDM, którzy przybyli do Harmęż z Niemiec, Boliwii, Argentyny, Kalifornii,  Brazylii i Włoch, poznawali okolicę poprzez sport, zabawę i rozmaite zadania. Grupa wolontariuszy, wraz z o. Arkadiuszem i o. Hieronimem, już od samego rana troszczyła się, by zagraniczni koledzy aktywnie i ciekawie spędzili ten dzień.

Pogoda dopisała. Po porannej modlitwie i śniadaniu zebraliśmy się przed klasztorem. Około 70 osób podzielono na 7 grup, z której każda miała swojego opiekuna – wolontariusza. I tak rozpoczęła się zabawa… w podchody! Zadania, jakie mieli wykonać pielgrzymi, umożliwiły nie tylko poznanie okolicy, ale również nawiązanie kontaktów z mieszkańcami. Ostatnim punktem na mapie było boisko, na którym rozegrano mecz piłki nożnej. Później wszyscy razem tańczyli i śpiewali.

Po obiedzie dla chętnych była możliwość kolejnych sportowych atrakcji lub zwiedzania tutejszej wystawy - „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja (432). Popołudniu pojechaliśmy do Oświęcimia na koncert w ramach ŚDM. Po powrocie, zmęczeni, ale bardzo radośni, spędziliśmy wieczór na wspólnym grillowaniu, a na zakończenie dnia, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, wychwalaliśmy Boga w kilku językach.

Z pewnością był to owocny czas – nowe znajomości, integracja i zaangażowanie w życie miejscowości. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno uczestników ŚDM, jak i mieszkańców Harmęż!

/mh

 

.