Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

XV Dni kolbiańskie – A.D. 2016

"Święty Maksymilian Kolbe, męczennik miłości i świadek Bożego Miłosierdzia". Pod takim hasłem w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach rozpoczęły się XV Dni kolbiańskie, zorganizowane przez Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i Franciszkanów.

W uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem  o. dr Piotra Cubera Gwardiana klasztoru w Harmężach, wierni prosili Boga o dobre owoce tego spotkania.

W homilii franciszkanin nawiązał do ważnych wydarzeń: Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz 75. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbe, która przypada 14 sierpnia 2016 roku.

W piątkowy wieczór o narodzinach zaufania w swoim życiu opowiedział nam Prezes Roman Kluska. Można powiedzieć – człowiek sukcesu, do którego doszedł pracowitością i wytrwałością. W chwili opresji, w sytuacji wydawałoby się, że bez szansy na zmianę, powtarzał słowa: „Jezu, ufam Tobie”. Przez ogrom trudności przeszedł bezgranicznie zawierzając się Bogu.

W sobotę o idei Bożego Miłosierdzia w Biblii mówił nam dr Marcin Majewski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przytaczając kolejne historie zaczerpnięte z Pisma Świętego, ukazywał nam działanie Boga wśród ludzi. Jego miłosierdzie. Zwrócił również uwagę na obchodzony w tym roku w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Czas szczególnych łask.

Temat Miłosierdzia Bożego rozwinął ks. dr Rafał Barciński. Przedstawił nam tłumaczenia słowa „miłosierdzie”, ukazujące sedno bycia miłosiernym. Prawdziwe pragnienie Boga podczas Komunii św., ofiara dla drugiego, która wymaga wysiłku, czy wspólna radość w doświadczaniu Bożej obecności w życiu – to tylko niektóre z poruszanych przez prelegenta treści.

O Maryi, jako Matce czułości i miłosierdzia, mówił nam o. prof. Grzegorz Bartosik. Wymieniając kolejne uczynki miłosierdzia, względem duszy i względem ciała, uwidaczniał nam postawę Maryi, Jej oddanie Bogu, troskę o innych czy wytrwanie przy Jezusie w cierpieniu aż do końca.

W sobotni wieczór mieliśmy możliwość uczestniczyć w nabożeństwie w 75. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. Rozważania oraz piękną oprawę muzyczną podczas adoracji przygotowała Młodzież Franciszkańska z Harmęż.

W niedzielny poranek naszym prelegentem był o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas, franciszkanin który przyleciał do nas z Rzymu. Tematem jego wystąpienia było miłosierdzie w praktyce. Na wstępie zaznaczył, że postawę miłosierdzia powinniśmy skierować najpierw do nas samych – będąc świadomym własnej osoby i szanując siebie. Później dopiero zwrócić się do innych, szukając czego rzeczywiście potrzebują, współodczuwając. Zachęcił, by nasze czyny miłosierdzia inspirowały innych do przemyśleń, stawiania pytań, do naśladowania. Byśmy byli czytelnymi świadkami Jezusa Miłosiernego!

Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach zaprasza wszystkich na kolejne spotkania. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.harmeze.franciszkanie.pl .

 

 

 

Tekst: Marta Hajduga
Zdjęcia: Jerzy Mickiewicz

.