Ministranci
Rycerstwo Niepokalanej
Żywy Różaniec
Domowy Kościół
Wojownicy Maryi
Schola Dziecięca
Chór parafialny ``Maksymalni``
Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej
Franciszkański Zakon Świeckich

MINISTRANCI

1381787_542452975830967_156200396_n

Służba Liturgiczna działała przy Parafii Matki Bożej Niepokalanej praktycznie od samego początku, nawet już wtedy gdy nie było jeszcze kościoła. Od tamtych czasów ministranci na stałe wpisali się na karty historii tego miejsca. Ministranci z tej parafii – gdy tylko była taka potrzeba, zawsze byli obecni podczas największych uroczystości związanych z tym miejscem. To głównie zasługa opiekunów ministrantów, którzy zawsze poświęcali się całym sercem temu co robią.

Serdecznie zapraszamy.

Kontakt:
br. Dariusz
harmeze@franciszkanie.pl
33/ 843-07-11

RYCERSTWO NIEPOKALANEJ

2016-01-17-15.16.32_2-768x576
mi-spot2

Do tradycji weszły już:

  • Jesienne Spotkania Liderów MI
  • Dni Kolbiańskie
  • Rekolekcje dla dorosłych
  • Rekolekcje dla młodzieży
  • Diecezjalne Dni Skupienia Rycerstwa Niepokalanej
  • 28 maja rocznica deportacji św. Maksymiliana – Sesja Kolbiańska
  • Co roku 14 sierpnia wraz z przedstawicielami wspólnot MI przybyłymi z Polski Południowej, Niepokalanowa, a nierzadko nawet spoza granic, po nabożeństwie Transitus wyruszamy pieszą pielgrzymką do obozu Auschwitz, gdzie bierzemy udział we Mszy świętej na terenie byłego obozu KL Auschwitz.

W dniu 8 grudnia 1990 roku Jego Ekscelencja ks. bp. Franciszek Macharski wydał dokument, w którym erygował Rycerstwo Niepokalanej przy Parafii matki Bożej Niepokalanej w Harmężach. Równocześnie mianował asystentem kościelnym o. Stanisława Sikorę ówczesnego proboszcza i gwardiana. W dniu erekcji wspólnota MI liczyła 65 członków.

W latach 1992-2000 opiekunem Rycerstwa Niepokalanej był ojciec Florian Szczęch.

Rycerze naszej wspólnoty gromadzili się w świątyni adorując Najświętszy Sakrament, słuchali prelekcji o życiu św. Maksymiliana, organizowali wraz z innymi grupami działającymi przy parafii spotkania opłatkowe i prażone.

Wraz z Rycerzami z pobliskiego Bierunia pielgrzymowali śladami św. Maksymiliana: do Zduńskiej Woli, Pabianic, Niepokalanowa (sierpień 1994).

Członkowie MI czynnie uczestniczyli w zjazdach Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie.

W lutym 2002 roku do naszej parafii przybył o. Krystian Żmuda, który został nowym asystentem MI.

Począwszy od kwietnia 2003 roku delegacja naszej wspólnoty, uczestniczyła w Wiosennych Spotkaniach Prezesów i Asystentów Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Niepokalanowie.

Co miesiąc odbywały się spotkania formacji MI, a w pierwszy czwartek miesiąca wszyscy gromadzili się na Mszy Świętej w intencji Rycerzy z naszej wspólnoty.

Ojciec Krystian Żmuda pełnił również funkcję Asystenta Rycerstwa Niepokalanej Krakowskiej Prowincji Franciszkanów.

Wiosną każdego roku Rycerze naszej wspólnoty brali udział w Dniach Kolbiańskich w Harmężach, które gromadziła Rycerzy ze wspólnot Polski Południowej.

W czerwcu 2008r. do naszej parafii przybył o. Piotr Cuber nowy Asystent Prowincjalny Rycerstwa Niepokalanej i do chwili obecnej jest opiekunem wspólnoty MI w Harmężach.

Co miesiąc spotykamy się, by o godz. 15.00 modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a następnie bierzemy czynny udział w spotkaniach formacyjnych przygotowywanych w oparciu o materiały nadesłane z Centrum Międzynarodowego. W spotkaniach bierze udział od 10 do 18 osób.

Msze Święte w intencji MI w Harmężach, są odprawiane 14 dnia każdego miesiąca i gromadzą na modlitwie członków naszej wspólnoty.

W 2013 r. wyłonili się z naszej wspólnoty Rycerze u Stóp Krzyża, skupiający osoby należące do rycerstwa, które jednak z powodu choroby lub podeszłego wieku nie mogą czynnie uczestniczyć w naszych spotkaniach. Tych poprosiliśmy o ofiarowanie modlitwy i cierpienia w intencji naszych działań.

Co roku w styczniu wraz z innymi grupami działającymi przy parafii organizujemy opłatek parafialny.

Jeśli jesteś zainteresowany/a wstąpieniem w szeregi Rycerstwa Niepokalanej, przyjdź i zobacz.

Kontakt:
o. Arkadiusz
miharmeze@gmail.com
608 191 158

Spotkania odbywają się w klasztorze w Harmężach w II niedzielę miesiąca o godz. 15:00. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Możesz wspomóc rozwój Rycerstwa Niepokalanej w Krakowskiej Prowincji Franciszkanów:

Bank Pekao SA O/Oświęcim

12 1240 4155 1111 0011 0126 3394

WSPÓLNOTA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

95-min

Kult Żywego Różańca w Harmężach

Pierwsze wzmianki dotyczące Żywego Różańca, (wgł. żyjących świadków) datuje się na czas międzywojenny. Istniała wtedy jedna Róża, którą prowadziła p. Lekaczowa po niej przejęła prowadzenie jej córka Anna Chrapczyńska i to do jej domu przychodziło się na zmianę tajemniczki. Dalej, po śmierci p. Chrapczyńskiej Zelatorką została p. Zofia Madeja, która to uporządkowała nieco sprawy organizacyjne ,tworząc II Różę, której Zelatorką została p. Elżbieta Smętek, a po niej p. Helena Stokłosa.

16.10.2002r. Ojciec św. Jan Paweł II wezwał Kościół do rozważania nowej części Różańca Świętego „Tajemnic Światła”, odzewem naszej parafii było powstanie III Róży, przewodniczy do dziś p. Elżbieta Rochowiak. Każda nasza Róża ma swojego patrona :

I Róża – Matka Boża Różańcowa

II Róża – Święta Klara z Asyżu

III Róża – Święty Stanisław Biskupa

Przez długi czas Zelatorki same prowadziły zmianę tajemniczek, dopiero kiedy zagościli u nas Franciszkanie tworząc Klasztor i prowadząc parafię przejęli pieczę nad Żywym Różańcem .Na spotkaniach w pierwszy czwartek miesiąca odprawiana jest msza św. w intencji Róż żyjących jak i zmarłych. Modlimy się też przy trumnie zmarłej Róży trzymając w rękach duży różaniec. Obecny opiekun przybliżył nam informacje dotyczące przywilejów jakich dostępujemy dzięki przynależności do Żywego Różańca , umożliwił też prenumeratę miesięcznika Różaniec. Jako ruch włączamy się w różne uroczystości i nabożeństwa.

Kult Żywego Różańca to wiekowa praktyka ma niewypowiedzianą moc w każdej intencji, słowa modlitwy, wezwań kierowane są przecież do Boga Ojca i do Matki Bożej.

Cieszę się, że w naszej miejscowości niewielkiej wiosce są i rozwijają się aż III Róże Żywego Różańca, a ja jestem jedną z nich.

“Różaniec to skarb, który trzeba odkryć” i nam się to udało.

DOMOWY KOŚCIÓŁ

IMG_2855-768x512

„Pranie, gotowanie, sprzątanie, przygotowywanie coś dla rodziny było krzyżem, którego nie umiałam zrozumieć. To wszystko doprowadzało mnie do konfliktów i kłótni z mężem…” – wspomina Agnieszka.

Powyższy opis może pasować do codzienności niektórych rodzin. Rzeczywistość staje się ciężarem nie do uniesienia jeśli już nie mam oparcia we współmałżonku, a w dodatku zaczynam polegać tylko na sobie!

Możesz to zmienić! Dlatego pragniemy zaprosić Cię na spotkania DOMOWEGO KOŚCIOŁA, które odbywać się będą raz w miesiącu (dzień spotkania do uzgodnienia – zazwyczaj weekend).

W spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie 7 par małżeńskich (także dzieci), dlatego ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy więc nie zwlekać ze zgłoszeniem swojego uczestnictwa.

Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie.

Jeśli jesteście zainteresowani odnowieniem swojej relacji małżeńskiej oraz chcecie należeć do Domowego Kościoła, skontaktuj się z nami – pomożemy Wam!

Szczegółowe informacje:
o. Arkadiusz
miharmeze@gmail.com
33/ 843-07-11

WOJOWNICY MARYI

W każdą pierwszą sobotę miesiąca grupa regionalna Wojowników Maryi w Harmężach k. Oświęcimia zaprasza wszystkich na nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za popełnione grzechy.

Modlitwę rozpoczynamy o godz. 17:15 w Kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach. Następnie o godz. 18:00 uczestniczymy w Eucharystii (w okresie zimowym warto ubrać się cieplej).

Po Mszy św. serdecznie zapraszamy mężczyzn w wieku 18-50 lat na spotkanie formacyjne  Wojowników Maryi do klasztoru (około godz. 19:00, wejście za kościołem).

Opiekę duchową nad wspólnotą sprawują Franciszkanie pracujący w Centrum św. Maksymiliana.

Zapraszamy w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 17:15. W przypadku zmian informujemy na bieżąco.

Adres spotkania:

Lider: Michał 530 799 507

Parafia p.w. Matki Bożej Niepokalanej
Harmęże, ul. Franciszkańska 12
32-600 Oświęcim

https://goo.gl/maps/26v9FL9tde7EB1T58

Kod plus:  248X+R9 Brzeszcze

SCHOLA DZIECIĘCA

Schola przy Parafii Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach trwa nieustannie od roku 1990. Dzieci uczęszczają na próby, które odbywają się dwa lub trzy razy w miesiącu. Swoim głosem w każdą III Niedzielę miesiąca uświetniają Liturgie, śpiewając pieśni z gestami.

Pierwsze zapiski wystąpienia scholi dziecięcej kronika klasztorna datuje na 4 grudnia 1990 r. – Uroczysta Eucharystia w dzień św. Barbary w intencji górników z Harmęż i ich rodzin.

Jeśli jesteś zainteresowany/a śpiewem w naszym gronie, serdecznie Cię zapraszamy!

Kontakt:
o. Arkadiusz
miharmeze@gmail.com
33/ 843-07-11

CHÓR CENTRUM ŚW. MAKSYMILIANA

Od 2014 roku przy Parafii Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach istnieje chór, składający się z około 25 osób z Harmęż i okolicy.

Chór powstał spontanicznie i po raz pierwszy w rozbudowanym składzie “wystąpił” podczas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w 2015 roku, śpiewając pieśni pasyjne i wielkanocne pod dyrekcją mgr Urszuli Fajczyk.

Od 2017 roku dyrygentką chóru jest Monika Rochowiak, studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jeśli jesteś zainteresowany/a śpiewem w naszym gronie, serdecznie Cię zapraszamy!

Kontakt:
o. Arkadiusz
miharmeze@gmail.com
33/ 843-07-11

www.facebook.com

Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej w Harmężach

Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej (SEN), to formacja odbywająca się w ramach Wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej, założonej przez św. Maksymiliana Kolbego, która ma na celu przygotowanie do posługi Ewangelizacji, czyli dawania świadectwa i służby w Kościele. Wszystko w duchu franciszkańskim z uwzględnieniem zasad nowej ewangelizacji, tradycji zakonu i dziedzictwa kolbiańskiego. Podczas formacji, przez Maryje, odkrywamy prawdy wiary oraz skupiamy się na rozwoju własnym, aby jeszcze pełniej służyć Kościołowi.

Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej rozpoczyna się od Rekolekcji Ewangelizacyjnych MI (REMI), a kończy błogosławieństwem ordynariusza i wręczeniem krzyży misyjnych.

Formacja trwa cztery lata i składa się z cyklu rekolekcji, wakacyjnych oraz zimowych, pomiędzy którymi są cotygodniowe spotkania w swoich parafiach. Program jest wymagający, ale jest to szkoła więc musi reprezentować pewien poziom, zwłaszcza, że osoby które ją ukończą będą przewodnikami dla innych osób.

Aby rozpocząć formacje należy przyjąć sakrament bierzmowania oraz zgromadzić minimum 5 osób z jednej miejscowości lub okolicy, niekoniecznie z jednej parafii. Ważne żeby osoby te po rekolekcjach miały możliwość cotygodniowych spotkań w ciągu roku.

Od 2014 roku w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach istnieje wspólnota, która realizuje formacje Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej i na co dzień żyje duchem franciszkańskim.

Jeśli jesteś zainteresowany/a podjęciem drogi w duchu maryjno-kolbiańskim, napisz lub zadzwoń.

Najbliższy termin rekolekcji w dniach:
12 – 20 lipca 2020 roku.

W minionym roku 2017 powstały wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej dla młodzieży w Harmężach, Bojszowach, Ciścu, Rajsku, Ślemieniu i Krakowie.

Kontakt:
o. Arkadiusz
miharmeze@gmail.com
33/ 843-07-11

Franciszkański Zakon Świeckich

Mając rodzinę, czy myślałeś wstąpić do zakonu? Św. Franciszek z Asyżu założył 3 zakony: męski-franciszkanie, żeński-klaryski oraz Zakon Franciszkanów Świeckich (FZŚ) Bracia i siostry od pokuty. Dołącz do nas! Od stycznia 2021 zaczynamy!

Franciszkański Zakon Świeckich to doskonała okazja do pogłębienia swojej wiary, opierając się na sprawdzonej duchowości św. Franciszka z Asyżu.

Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Skontaktuj się z nami:

o. Arkadiusz 608 191 158 ; bratarek(małpka)gmail.com

Zobacz także:
https://dabrowa.franciszkanie.pl/grupy-duszpasterskie/franciszkanski-zakon-swieckich/