Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

Ferie u Franków II

Młodzież Franciszkańska gromadząca się przy Centrum św. Maksymiliana w Harmężach podjęła się po raz drugi organizacji i przeprowadzenia mini-zimowiska dla dzieci w okresie ferii, które odbyło się w dniach od 16 do 20 lutego 2015 roku. Z tej formy odpoczynku skorzystało łącznie 25 dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 12 lat.

Program ferii oparty był na czterech przypowieściach. To właśnie ich treści stanowiły temat przewodni każdego z kolejnych dni, który pojawiał się zarówno w zajęciach plastycznych, muzycznych czy sportowych, a wszystko przeplatane było wesołymi i ciekawymi zabawami.

Kanwą pierwszego dnia była Przypowieść o Siewcy, która stanowiła inspirację do zabawy z dziećmi w sianie fasoli, tor przeszkód ze zbieraniem fasoli na czas oraz do zaprezentowania motoru z czasów II Wojny Światowej.
Dzień drugi miał w centrum Przypowieść o Talentach. Stała się ona fundamentem nabożeństwa, w którym dzieci poznawały swoje talenty, zrozumiały, że to one ze swoimi talentami tworzą wspólnotę Kościoła, a wszystko to miało miejsce w obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
W tym dniu dzieci mogły również wykorzystać swoje talenty w teleturnieju ,,Koło Fortuny”.

Dzień trzeci przybliżył Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie, poprzez podchody z elementami zdrowej rywalizacji sportowej „Fair Play” oraz warsztaty Służby Maltańskiej z udzielania pierwszej pomocy.
Dzień czwarty ukazywał Przypowieść o Synu Marnotrawnym. Ważnym momentem był spektakl teatru Kikimora z Krakowa pt. „Syn Marnotrawny” oraz uroczysta Agapa z udziałem rodziców kończąca wspólne ferie.

Założeniem programu było pokazanie dzieciom, że „Święte” to nie nudne. Świat widziany przez pryzmat Bożych przykazań jest radosny, rozwijający i fascynujący. Nie jest zarezerwowany dla osób zakonnych czy osób starszych. Po prostu jest dla każdego.
Dzięki różnorodności form, metod i tematyki zajęć dzieci po raz kolejny nie miały chwili na podpieranie ścian! Czas spędzony w murach klasztornych okazał się bardzo efektywny, atrakcyjny, absorbujący wszystkie siły, ale dający zarówno dzieciom jak i animatorom wiele radości i satysfakcji.

W tym roku po raz kolejny wsparła nas pani sołtys Harmęż, Edyta Bogusz, zapewniając poczęstunek: drożdżówki i ogromną ilość słodyczy oraz materiały plastyczne. Serdecznie dziękujemy za współpracę i umożliwienie zrealizowania wszystkich naszych pomysłów na zajęcia.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie duchowe, materialne, fizyczne. Bez pomocy wielu osób ferie byłyby zdecydowanie mniej atrakcyjne.
Dziękujemy także proboszczowi i gwardianowi Centrum św. Maksymiliana, o. Piotrowi Cuberowi za możliwość korzystania z pomieszczeń klasztornych i przestrzeni przyklasztornych.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

/kjd/

PREZENTACJA ZDJĘĆ:

PISZĄ O NAS:

GWIAZDKA CIESZYŃSKA
NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU
FRANCISZKANIE.PL

.