Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:

aktualności

Bożemu słudze nic nie może wydawać się godnym wzgardy oprócz grzechu. -św. Franciszek z Asyżu

ogłoszenia

12.04.2024 III Niedziela Wielkanocna, Święto Chrztu Polski
 1. Dzisiaj -  w III. Niedzielę Wielkanocną - rozpoczynamy Tydzień Biblijny. Jest to czas pogłębionej refleksji nad Biblią obchodzony przez polski Kościół katolicki. W tym roku hasłem przewodnim jest: Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele. Niedziela jest także Narodowym Dniem czytania Pisma Świętego. Jego celem jest zaproszenie wierzących do osobistej, codziennej lektury i rozważania Słowa Bożego zawartego na kartach Biblii, którą ojcowie Kościoła nazywali „listem Boga do ludzi”. Proponujemy, aby dzisiaj w naszych domach odczytać wspólnie drugi rozdział Dziejów Apostolskich i porozmawiać następnie o początkach Kościoła.
 2. W dniu dzisiejszym przeżywamy także Święto Chrztu Polski, przypominające, że 14 kwietnia w Wielką Sobotę 966 r. nasz władca Mieszko I przyjął chrzest, co zapoczątkowało dzieje chrześcijaństwa w Polsce.
 3. Obecna niedziela jest dniem parafialnej adoracji Najśw. Sakramentu. Rozpoczęcie naszej modlitwy po Mszy św. o godz. 9:00, następnie przerwa na Mszę św. o godz. 11:00 i kontynuacja po jej zakończeniu. Adorację zakończy nabożeństwo ku czci Św. Maksymiliana o godz. 16:30. Nowy przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC zachęca gorąco, aby dzisiejszą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Prosi, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji. Wykorzystajmy dzień adoracji w naszym kościele do gorliwej modlitwy o dobrą przyszłość dla dzieci rozwijających się pod sercem swoich Mam.
 4. Taca z dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na fundusz remontowo-budowlany parafii. Przypominamy, że rozpoczął się kapitalny remont dachu nad zakrystią i salkami katechetycznymi. Przewidywany koszt remontu wyniesie ok. 40 tys. złotych.
 5. Po Mszy św o godz. 11:00 odbędzie się spotkanie rodziców młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. W przyszłą niedzielę podobne spotkanie będą mieli rodzice dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
 6. W tym tygodniu odbywają się zebrania kapitulne Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego i prowincji Franciszkanów z Krakowa. Prosimy o modlitwę w intencji tych ważnych także dla Harmęż zgromadzeń.
 7. W piątek 26 kwietnia o godz. 19:00 zapraszamy do kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu młodzież naszego dekanatu na uwielbienie z bł.  Carlem Acutisem, o godz. 19:00 - konferencja, o 19:30 - adoracja z uwielbieniem.
 8. W niedzielę 28 kwietnia o godz. 16:00 w kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu pt.: „Dźwięk wolności” poruszający problem związany z handlem ludźmi. Projekcję poprzedzi Świadectwo Siostry Anny Bałchan, która przybliży nam pracę przeciwko handlowi ludźmi wykonywaną przez Stowarzyszenia PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej. Przewidziana jest dobrowolna ofiara na działalność Stowarzyszenia. Wstęp od 15 roku życia. Serdecznie zapraszamy.
 9. Wszystkim parafianom, gościom i sympatykom życzymy wielu łask od Chrystusa Zmartwychwstałego.

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O MODLITWĘ W INTENCJI OCHRONY ŻYCIA OSÓB NIENARODZONYCH

 

Życie jest darem Bożym i jako takie jest niezbywalnym prawem każdego człowieka, dlatego trzeba je chronić i wspierać na każdym etapie jego rozwoju. Szacunek wobec życia, które należy do najważniejszych wartości, jest jedną z podstawowych powinności każdego człowieka.

 

Miliony osób na całym świecie podejmują nieustannie starania, aby chronić życie ludzkie, zwłaszcza to najbardziej bezbronne, poczęte i jeszcze nienarodzone oraz ukazywać wszystkim jego piękno i wartość. Również w naszej ojczyźnie podejmowane są liczne inicjatywy w jego obronie, jak choćby zaplanowany na najbliższą niedzielę Narodowy Marsz Życia. Będzie on manifestacją szacunku wobec życia poczętego, przyjęcia tego życia w miłości oraz wyrazem uznania wobec trudu rodzicielstwa, zapewniającego dzieciom możliwość wzrostu i rozwoju.

 

W nawiązaniu do opublikowanego wczoraj Stanowiska ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej i w związku z toczącą się debatą nad polskim ustawodawstwem, ograniczającym prawo do życia dzieciom nienarodzonym, zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji.

 

Ufam, że starania milionów ludzi dobrej woli zaowocują jeszcze większą ochroną życia osób nienarodzonych.

Gdańsk, 12 kwietnia 2024 roku

✠ Tadeusz Wojda SAC

Arcybiskup Metropolita Gdański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 
05.04.2024 Niedziela Miłosierdzia
 1. Dziś II Niedziela Wielkanocna ustanowiona przez św. Jana Pawła II niedzielą Bożego Miłosierdzia. Odpust w parafii Miłosierdzia Bożego na Zasolu o godz. 11:30. Zapraszamy dzisiaj na Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00. Po nabożeństwie wspólne spotkanie w klasztorze dla Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Rycerstwa Niepokalanej.
 2. Bezpośrednio po Mszy o godz. 17:00 odbędzie się koncert pieśni wielkanocnych w wykonaniu chóru Maksymalni i kwartetu smyczkowego z udziałem dzieci z MaxiScholi. Serdecznie zapraszamy
 3. W poniedziałek uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Podczas Mszy świętych o godz. 8:00 i 18:00 będzie możliwość podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.
 4. Zapraszamy serdecznie na nabożeństwo do Św. Antoniego (we wtorek rozpoczynamy nowennę przed Jego uroczystością) oraz we środę na nabożeństwo do Matki Bożej zza drutów i Św. Maksymiliana.
 5. W przyszłą niedzielę odbędzie się comiesięczna całodniowa adoracja Najśw. Sakramentu połączona z Dniem Kolbiańskim. Rozpoczniemy ją po Mszy św. o godz. 8:00, a zakończymy nabożeństwem ku czci św. Maksymiliana o godz. 16:30. Jako wspólnota, na której adres nieustannie napływają prośby, jesteśmy wezwani, by prosić o opiekę Św. Maksymiliana dla osób szukających Jego wstawiennictwa. We wszystkich składanych intencjach będzie o 17:00 odprawiona Msza święta. Przy wyjściu z kościoła znajduje się lista, na którą mogą się wpisywać osoby pragnące uczestniczyć w Adoracji.
 6. Także w przyszłą niedzielę zbierana będzie tzw. taca remontowa. Pragniemy poinformować, że właśnie rozpoczyna się kapitalny remont dachu nad zakrystią i salkami katechetycznymi. Według wstępnych obliczeń będzie on kosztował ok. 40 tys. złotych.
 7. Zachęcamy do prenumeraty prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika Gość Niedzielny można znaleźć artykuł o naszej franciszkańskiej misji w Ugandzie i budowie centrum Miłosierdzia w Kampali – prosimy o wsparcie tej inicjatywy.
 8. Episkopat Polski w specjalnym liście zachęca do udziału w odbywających się dzisiaj wyborach samorządowych. Mają one duże znaczenie także dla naszej małej ojczyzny, jaką są Harmęże, bo wybieramy radnych gminy, powiatu i województwa.
 9. Wszystkim parafianom, gościom i sympatykom życzymy wielu łask od Chrystusa Miłosiernego.