Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

KRAKOWSKA PREMIERA FILMU O KOŁODZIEJU

2 grudnia o godz. 18.00 w kinie Micro, miała miejsce krakowska premiera filmu Stanisława Markowskiego pt. „Między piekłem, a Niebem. Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja”.

Marian Kołodziej więzień pierwszego transportu do Auschwitz numer obozowy 432, po pięćdziesięciu latach milczenia, stworzył cykl obrazów zatytułowany „Klisze pamięci. Labirynty”. Ten wstrząsający zapis gehenny obozowej umieścił w przestrzeni dolnej kondygnacji kościoła franciszkanów w Harmężach.

Franciszkanie Harmęscy, którzy są producentami filmu, pragnęli stworzyć dokument przybliżający widzom zarówno osobę twórcy wystawy Mariana Kołodzieja, jak i św. Maksymiliana M. Kolbego – głównej postaci wystawy. Film ma być nie tylko refleksją nad tym co stało się w Auschwitz, ale formą zachęty do odwiedzenia Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie wystawa się znajduje.

Autor filmu – Stanisław markowski zwirzył się widzom, że chciał stworzyć film o obozie Auschwitz pokazujący nie tylko jego piekło, ale także niebo obecne chociażby w osobie św. Maksymiliana Kolbe.

Jak wyraziła się wdowa po Marianie Kołodzieju – Halina Słojewska Kołodziej po obejrzeniu obrazu – to nie jest film dokumentalny. To film artystyczny. Emocje i doznania artysty Mariana Kołodzieja – plastyka, scenografa teatralnego i filmowego, zostały w nim przetworzone przez doznania artysty Stanisława Markowskiego – fotografika, filmowca i kompozytora.

Gośćmi specjalnymi pokazu byli dr Elżbieta Morawiec – krytyk literacki i filmowy oraz prof. Andrzej Nowak historyk i publicysta.

Tekst: P. Cuber OFMConv
Zdjęcia: P. Markowski

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

1689

 

 

 

 

 

 

 

.