12 października 2015 r. w Gdańsku miała miejsce niezwykła uroczystość. Na frontonie kamienicy przy reprezentacyjnej ulicy Gdańska Mariackiej 12 – z inicjatywy Urzędu Miasta miała wmurowano tablice pamiątkową poświęconą wybitnemu artyście, scenografowi teatralnemu i filmowemu Marianowi Kołodziejowi. Uroczystość odbyła się przy udziale wdowy po Artyście Haliny Słojewskiej Kołodziej oraz jego przyjaciół.
Marian Kołodziej (1921 – 2009), były więzień KL Auschwitz nr 432. Artysta, więzień Auschwitz i innych obozów koncentracyjnych, po wojnie ukończył wydział scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u prof. Frycza. Po ukończeniu studiów podjął pracę scenografa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i pracował w nim, aż do przejścia na emeryturę. Dla Teatru Wybrzeże zrealizował blisko 200 scenografii. Realizował również scenografię dla innych teatrów w Polsce, m.in. do sztuk reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza, Kazimierza Kutza, Stanisława Różewicza oraz do filmów: Westerplatte, Krzyż Walecznych i innych.
Był twórcą ołtarzy papieskich podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, w Gdańsku 1987 i w Sopocie w 1999. W ostatnich latach w swojej twórczości zaczął poruszać tematykę obozową. W latach 1993 – 2009 stworzył cykl prac „Klisze pamięci. Labirynty” nawiązując do przeżyć obozowych. Zbiór znajduje się obecnie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w podziemiach kościoła franciszkanów, w miejscu dawnego podobozu KL Auschwitz Harmense.