jesteś na stronie klasztoru Harmęże

Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
klisze pamięci | Premiera filmu o Marianie Kołodzieju i szkolenie dla przewodników po Miejscu Pamięci

Premiera filmu o Marianie Kołodzieju i szkolenie dla przewodników po Miejscu Pamięci

Premiera filmu „Między piekłem a Niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja” odbyła się 26 listopada podczas specjalnej sesji edukacyjnej w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau. Zorganizowały ją Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach.

Projekcja filmu z udziałem reżysera Stanisława Markowskiego, której towarzyszył także wykład „Auschwitz w sztuce filmowej” Arkadiusza Walczaka, dyrektora Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, rozpoczęła ponad miesięczny cykl szkoleń przeznaczonych dla edukatorów oprowadzających po Miejscu Pamięci Auschwitz.

– Szkolenia organizowane każdego roku dla blisko 300 edukatorów-przewodników, którzy oprowadzają po terenach byłego obozu, objaśniając jego skomplikowaną i trudną historię, są niezwykle istotne. To bowiem oni dbają o to, aby wizyta w tym szczególnym miejscu była nie tylko świadectwem pamięci, ale także ważnym i uniwersalnym doświadczeniem edukacyjnym – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Zdecydowana większość, bo ponad 80 procent odwiedzających Miejsce Pamięci, decyduje się na zwiedzanie pod opieką edukatora Muzeum w jednym z prawie dwudziestu dostępnych języków. Dlatego tak ważne jest przekazywanie przewodnikom informacji o aktualnym stanie badań naukowych, przebiegu prac konserwatorskich, a także kierunku rozwoju edukacji prowadzonej przez MCEAH – dodał Kacorzyk.

Podczas tegorocznych szkoleń zaplanowano wykłady m.in. o ucieczkach z KL Auschwitz, genezie powstania obozu Auschwitz II-Birkenau w świetle najnowszych badań, pierwszych Żydach w KL Auschwitz w latach 1940-41 oraz Żydach słowackich w obozie. Odbędą się również wizyty studyjne na wystawie prac Mariana Kołodzieja w Harmężach, w oświęcimskiej synagodze, na poobozowym terenie KL Auschwitz III-Monowitz oraz w Krakowie.

Film „Między piekłem a Niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja”, którego reżyserem jest artysta fotografik Stanisław Markowski, ukazuje historię ludzkiego poniżenia w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz poprzez słowa, a także prace artystyczne byłego więźnia obozu nr 432 Mariana Kołodzieja.

– Czym jest obóz Auschwitz? To pytanie, które do dziś nie znalazło odpowiedzi. Najbliżej odpowiedzi są świadkowie. Próbowaliśmy uchwycić rąbek prawdy widziany oczami Mariana Kołodzieja. Jego sztuka jest próba dania odpowiedzi na pytanie czym był Auschwitz – powiedział podczas spotkania o. Piotr Cuber, gwardian i proboszcz parafii Matki Bożej Niepokalanej i Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

List do uczestników sesji napisała Halina Słojewska-Kołodziej, wdowa po Marianie Kołodzieju. „Po obejrzeniu filmu w samotności, pełna wzruszenia wiem, że mam do czynienia z wyjątkowym zjawiskiem artystycznym. Każda Kołodziejowa kreska pokazana w filmie stanowi fragment mojego życia, bo powstała na moich oczach. Dzięki intuicji reżysera nie jest to tylko rejestracja ale przede wszystkim interpretacja dzieł poprzez poetycką wrażliwość pana Stanisława” – napisała.

„Film Stanisława Markowskiego utrzymany jest w niezwykłym klimacie. Zachodzi w nim swoista sprzeczność miedzy pełnymi spokoju tempem i muzyką, a niezwykle dramatycznym obrazem, głosem, postacią Mariana Kołodzieja. Narracja wizualna i dźwiękowa są przerażające. Opowieść o Auschwitz prowadzona jest niespiesznie, pozwala śledzić topograficzne odwzorowania miejsc i porównanie z wizją Kołodzieja. Z jego kliszami pamięci, gdzie widać każdą z miliona kresek jak każdego z miliona więźniów” – czytamy.

Tekst: Auschwitz-Birkenau
Zdjęcia: Centrum św. Maksymiliana


Film został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

1689

podziel się:
Arkadiusz Bąk OFMConv
może ci się spodobać: