Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

55-lecie kapłaństwa

W drugą niedzielę po Wielkanocy, 12 kwietnia 2015r. rozważaliśmy w Kościele tajemnicę Bożego Miłosierdzia. W tym dniu w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach dziesięciu franciszkanów dziękowało Bogu „bogatemu w Miłosierdzie” za 55-lat posługi kapłańskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił jeden z jubilatów o. bp. Błażej M. Kruszyłowicz OFMConv – biskup senior diecezji szczecińsko - kamieńskiej.

Nasz kurs teologii – wspomina o. Florian jubilat, a zarazem główny organizator uroczystości – przyjął święcenia kapłańskie w 1960 r., a bracia należeli wówczas do dwóch Prowincji franciszkanów w Polsce. Od tamtej pory udało się nam spotykać co 5 lat. Jubileusz 50-lecia obchodziliśmy w 2010 r. w Łodzi-Łagiewnikach i w Krakowie jako należący już do trzech Prowincji franciszkańskich w Polsce: krakowskiej, warszawskiej i gdańskiej.

W tym roku, z okazji 55-lecia kapłaństwa postanowiliśmy spotkać się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach podkreślając tym samym znaczenie tego rozwijającego się Ośrodka.

Na kursie było wyświęconych 33 braci, z których 7 opuściło zakon lub kapłaństwo, 13 zmarło, a 13 nadal żyje. Pracują oni w różnych miejscach nie tylko Polski, ale i świata: o. biskup Błażej Marian Kruszyłowicz - Szczecin, o. Leonard Bartnik - Pieńsk, o. Herman Legut - Maria Buchen (Niemcy), o. Kordian Orzechowski - Łódź, o. Nikodem Powojski - Santa Severa (Włochy), o. Damian Synowiec - Kraków, o. Florian Szczęch – Harmęże, o. Euzebiusz Wargulewski - Brazylia, o. Eugeniusz Wiraszka - Niepokalanów, o. Gabriel Włodyka – Jasło. W tym roku dołączył do nas również ks. Jan Wargulewski - werbista, rodzony brat o. Euzebiusza Wargulewskiego.

Trzech jubilatów ze względu na niedomagania zdrowotne nie mogło przybyć do Harmęż: o. Ludwik Bartoszak – Koszalin, o. Rufin Orecki – Paragwaj, o. Franciszek M. Kramek – Brazylia.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczorem od zwiedzenia „Kliszy pamięci. Labirytów” Mariana Kołodzieja – wystawy znajdującej się w podziemiach Harmęskiego kościoła. W sobotę jubilaci odprawili Mszę świętą we własnym gronie. Słowo Boże wygłosił o. Ignacy Reich nasz wychowawca ze studiów filozoficznych. Odwiedziliśmy również Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które opowiedziały o swojej pracy w Harmężach. Po obiedzie w klasztorze franciszkanów miało miejsce spotkanie z o. dr hab. Zdzisławem Gogolą, profesorem UPJP, który wskazał na misje i na szczegóły z życia męczenników o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Peru, którzy mają być beatyfikowani 5 grudnia br. Ważnym przeżyciem było nawiedzenie celi śmierci św. Maksymiliana w byłym obozie w Auschwitz oraz modlitwa i refleksja nad wielkim czynem naszego Współbrata w miejscu budzącym grozę.

Punktem kulminacyjnym naszego spotkania była Msza święta sprawowana w niedzielę w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach. Na początek powitał wszystkich gwardian i proboszcz – o. Piotr Cuber. W kazaniu o. Jubilat biskup Błażej Kruszyłowicz - podkreślił wzrastającą wiarę Apostołów po zmartwychwstaniu Jezusa. Nawiązał także do tajemnicy Miłości i Miłosierdzia Bożego. Wskazał na znaczenie naszego życia kapłańskiego i franciszkańskiego dla Zakonu, Kościoła i społeczeństwa.

Na zakończenie mszy głos zabrali: o. Prowincjał Wiesław Pyzio z Warszawy, o. Wikariusz Leszek Łuczkanin z Gdańska oraz o. Wikariusz Prowincji Krakowskiej o. Piotr Stanisławczyk.

Uroczystość była ubogacona przez śpiew młodzieżowej scholi prowadzonej przez o. Arkadiusza Bąka. Spotkanie zakończyło się uroczystym obiadem w naszym klasztorze, gdzie słowa podziękowania za spotkanie wypowiedział o. Euzebiusz Wargulewski, misjonarz z Brazylii. Spotkania tego typu, które przez lata naszego kapłańskiego życia prowadziliśmy miały i mają dla nas duże znaczenie i przyczyniają się do budowania jedności franciszkańskiej w Polsce i w Zakonie.

o. Florian Szczęch OFMConv.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

.