Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

Wielki Tydzień 2015

Niedziela Palmowa to dzień otwierający Wielki Tydzień - wielki ze względu na wydarzenia związane z wjazdem Jezusa do Jerozolimy i rozpoczęcia Męki naszego Pana.

W tym dniu także w naszej parafii w Harmężach zaczęliśmy przygotowania do "Triduum Sacrum" przez uroczyste poświęcenie palm i odczytanie fragmentu opisującego Mękę Pańską. Na zakończenie Eucharystii jak co roku, odbył się konkurs "na najwyższą i najpiękniejszą" palmę.

Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje ono liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła - Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Sobotę - w Wielką Noc. Triduum kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył o. Arkadiusz wraz z koncelebransami. Po zakończonej uroczystości, przedstawiciele Rady Parafialnej złożyli kapłanom z okazji ich święta serdeczne życzenia, dziękując za każdą pracę podjętą dla Parafii.

Wieczorem parafianie mieli możliwość towarzyszyć Panu Jezusowi podczas Jego cierpienia w "ciemnicy".

Liturgia Wielkiego Piątku ma charakter szczególny gdyż w tym dniu nie sprawuje się Mszy Świętej. Jest to dzień śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Liturgii w tym dniu przewodniczył o. Władysław.

Wigilia Paschalna nie należy do Wielkiej Soboty, ale już do Niedzieli Wielkanocnej, jest początkiem świętowania Zmartwychwstania Chrystusa i najważniejszą celebracją w całym roku. Liturgia Wigilii Paschalnej, której przewodniczył Proboszcz, o. Piotr Cuber rozpoczęła się o godz. 21.00 poświęceniem ognia i zakończyła procesją rezurekcyjną. W uroczystej HOMILII, Proboszcz zauważył, iż Liturgia Słowa przeznaczona na tą okoliczność, akcentuje Boże prowadzenie począwszy od pierwszego Adama, aż po drugiego, którym jest Jezus Chrystus.

Wszystkim Parafianom i Gościom, raz jeszcze życzymy wielu łask od Zmartwychwstałego, aby także w Waszym życiu "wielki kamień" został usunięty mocą Chrystusa.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

.