Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

Dąbrowa Górnicza: IX Diecezjalny Konkurs Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe

16 marca 2016 r. w ZSZ Sztygarka w Dąbrowie Górniczej odbył się IX Diecezjalny Konkurs Wiedzy - Wielkie Osobowości Kościoła - Święty Maksymilian Maria Kolbe Apostoł Niepokalanej Pośredniczki Łask i Męczennik Oświęcimia.

Uczniowie ze szkół gimnazjalnych i licealnych z całej diecezji sosnowieckiej przyjechali do Dąbrowy Górniczej, aby sprawdzić swoją wiedzę o św. Maksymilianie. Ksiądz biskup Grzegorz Kaszak witając uczestników konkursu wyraził ogromną radość z tego, iż tak wielu młodych ludzi wciąż chce poznawać świętych takich jak Maksymilian z ich niezwykłym charyzmatem.

Drugą część spotkania rozpoczęła prelekcja o. Arkadiusza Bąka z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w której uczniowie mieli okazję lepiej poznać duchowość świętego oraz wysłuchać świadectwa Mateusza Gorzędowskiego o owocach płynących z uczestnictwa w Szkole Ewangelizacji Niepokalanej.

W Konkursie wzięło udział 56 uczestników: 20 uczniów z gimnazjów i 36 uczniów z ponadgimnazjalnych szkół z terenu Diecezji Sosnowieckiej. Autorem pytań było Centrum św. Maksymiliana Kolbego z Harmęż k. Oświęcimia.

W kategorii szkół gimnazjalnych Komisja Konkursowa przyznała pierwsze miejsce Natalii Białas z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwycięzcą okazała się Hanna Białas z Liceum Ogólnokształcącego w Wojkowicach. W skład Komisji weszli: Anna Zawadzka Gabriela Czajor, Elżbieta Doniec, Aneta Kempa-Bańka, Joanna Machowska i o. Jacek Bielecki z Klasztoru Franciszkanów w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu, który na zakończenie zaprosił młodzież do kościoła „na górce”.

Pomysłodawcą i koordynatorem Diecezjalnego Konkursu Wiedzy- Wielkie Osobowości Kościoła jest Pani mgr Anna Zawadzka, która decyduje i wybiera wraz z zespołem postać, której zadedykowana jest kolejna edycja. Do tej pory byli to:

Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński (2008r.),  Święta królowa Jadwiga – Król Polski (2009r.), Święty Ojciec Pio - kapłan według Serca Jezusowego (2010r.),  Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko - Świadek Prawdy (2011), Święta Siostra Faustyna – apostołka Boga bogatego w miłosierdzie (2012),  Bł. Matka Teresa z Kalkuty- Ikoną wiary we współczesnym świecie (2013r.) Święty Franciszek z Asyżu – miłośnik Boga, Ludzi i świata przyrody (2014) i św. Dominik Guzman.

Początkowo konkurs był skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, ale szybko poszerzono adresatów o uczniów gimnazjum. Od początku istnienia konkursu patronat nad konkursem obejmują: Wydział katechetyczny, Wydział Oświaty, Przewodniczący SNZZ Oświata mgr inż. Jan Kurczek.

Konkurs odbywał się w ZS Budowlanych w Dąbrowie Górniczej, a po przeniesieniu szkoły do ZSZ Sztygarka, szkołą goszczącą uczestników, a także bp Grzegorza Kaszaka.

.