Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

“Ze śmierci do Życia” – rekolekcje dla młodzieży

Ze śmierci do życia – takie hasło zgromadziło w Harmężach w dniach 10-14 lipca 2016 r. uczestników rekolekcji zorganizowanych w 75. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Codziennej Eucharystii towarzyszyły wykłady na temat liturgii, lekcje śpiewu pod czujnym okiem Justyny i o. Arka, jak również prace w grupach, podczas których przybliżaliśmy sobie postać Maryi przy pomocy Pisma Świętego, uczyliśmy się odmawiać różaniec z dopowiedzeniami oraz zapoznawaliśmy się z życiem i działalnością św. Maksymiliana, historią cudownego medalika i Rycerstwa Niepokalanej.  Nie zabrakło też zabawy – niewątpliwie najwięcej radości sprawiło wesele w Kanie Galilejskiej, na które zaprosił nas o. Hieronim. Zwieńczeniem każdego dnia była wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Dzięki wystawie pana Mariana Kołodzieja pt. „Klisze pamięci. Labirynty” mogliśmy również zapoznać się z życiem więźniów w obozie Auschwitz-Birkenau i zobaczyć św. Maksymiliana oczami artysty.

Dla wszystkich bardzo ciekawym doświadczeniem okazała się akcja ewangelizacyjna, podczas której zapraszaliśmy mieszkańców Oświęcimia na adorację Najświętszego Sakramentu w sobotę. Tego samego dnia o. Piotr Cuber dokonał uroczystego przyjęcia 11 uczestników rekolekcji do grona Rycerzy Niepokalanej.

14 sierpnia wzięliśmy udział w nabożeństwie Transitus św. Maksymiliana, po czym udaliśmy się pieszą pielgrzymką do obozu w Oświęcimiu, gdzie wzięliśmy udział we Mszy Świętej, której przewodniczył Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Spotkali się tu przedstawiciele Rycerstwa z różnych stron Polski, obecna była również premier Beata Szydło.

Wszystkim dziękujemy za wspólny dobry czas i czekamy na kolejne rekolekcjeJ

Dorota Rękas, SEN Warszawa

 

.