Klisze Pamięci. Labirynty
Ośrodek rekolekcyjny

Wystawa Kołodzieja w Królestwie Niderlandów

W ubiegłym roku Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w ramach „Dyplomacji Publicznej 2017” zrealizował projekt: „Ukazanie prawdy historycznej na temat niemieckich obozów koncentracyjnych na ziemiach polskich poprzez popularyzowanie wystawy więźnia pierwszego transportu Mariana Kołodzieja (nr 432) „Klisze pamięci. Labirynty”.

Do 60 placówek dyplomatycznych oraz przedstawicielstw RP za granicą zostały rozesłane pakiety zawierajace wystawę wybranych prac Kołodzieja w wersji cyfrowej, albumy o wystawie Kołodzieja oraz film „Między piekłem, a niebem”.

Jako pierwsza, do realizacji projektu przystąpiła Ambasada RP w Hadze (Holandia), która 13 stycznia 2018 r. w Hellevoetsluis zorganizowała  otwarcie wystawy, w którym uczestniczyli miedzy innymi: ambasador RP Marcin Czepelak i burmistrz Hellevoetsluis Milene Junius.

Gospodarzem wystawy było muzeum Historyland w Hellevoetsluis, którego dyrektor, historyk Arie van den Ban wygłosił wykład na temat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski.

Specjalnym gościem był o. Piotr Cuber gwardian z Hermęż, przybliżył słuchaczom początki powstania obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i sylwetkę artysty oraz zaprosił do obejrzenia oryginalnej wystawy w Hermężach.

Otwarciu towarzyszył pokaz filmu Stanisława Markowskiego „Między piekłem a niebem” oraz prezentacja przygotowanej przez Ambasadę RP w Hadze broszury przybliżającej prace M. Kołodzieja i wystawę w Hermężach z tekstami w języku niderlandzkim.

Wystawa „Klisze pamięci. Labirynty” będzie gościła w Muzeum Historyland do 13 lutego 2018 r.

 

 

.