Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
centrum | Św. Maksymilian patronem ziemi oświęcimskiej

Św. Maksymilian patronem ziemi oświęcimskiej

Stolica apostolska wydała dekret, ustanawiający Świętego Maksymiliana Marię Kolbego patronem ziemi oświęcimskiej. Dekret, kierowany na ręce ks. biskupa diecezji bielsko-żywieckiej, podpisał Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynał Robert Sarah.

Procedurę kościelną ustanowienia św. Maksymiliana Kolbego patronem ziemi oświęcimskiej rozpoczął biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, do którego z prośbą w tej sprawie wystąpił starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, realizując w ten sposób uchwałę Rady Powiatu podjętą 29 listopada 2017 r.

Dekret stolicy apostolskiej zostanie oficjalnie ogłoszony 14 sierpnia,  podczas corocznych uroczystości ku czci św. Maksymiliana, organizowanych na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w rocznicę męczeńskiej śmierci świętego.

„Ze względów historycznych, w szczególnych przypadkach dotyczących podniosłych okoliczności, Rada Powiatu w Oświęcimiu praktykuje używanie nazwy ziemia oświęcimska w rozumieniu obszaru całego powiatu oświęcimskiego, który w kontekście przedmiotowej sprawy znajduje się głównie w obszarze diecezji bielsko-żywieckiej, ale i częściowo krakowskiej. Dlatego potrzebna jest pozytywna opinia w tej sprawie metropolity krakowskiego” – wyjaśnia starosta Zbigniew Starzec.

Wszystko rozpoczęło się od wniosku do władz powiatu wystosowanego przez o. dr. Piotra Cubera OFMConv, gwardiana Klasztoru Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach, przy którym działa Centrum Świętego Maksymiliana. Wniosek, poparty przez dziekana oświęcimskiego ks. Józefa Niedźwiedzkiego był prośbą o wystąpienie do ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, biskupa Romana Pindla, w sprawie ustanowienia Świętego Maksymiliana Kolbego patronem Ziemi Oświęcimskiej. Ideę poparli inni księża dziekani z dekanatów na terenie archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej, organizacje pozarządowe, instytucje i inne placówki, które noszą imię św. Maksymiliana. Rada Powiatu w Oświęcimiu, uznając zasadność wniosku, upoważniła starostę oświęcimskiego do wystąpienia w tej sprawie do ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej.

„Wiele środowisk zabiegało, by św. Maksymilian patronował tej ziemi. Wpierw uzyskały zgodę starostwa. Zarząd powiatu wystąpił później o to do biskupa diecezji bielsko-żywieckiej. Wniosek uzyskał akceptację Episkopatu Polski i przez Nuncjaturę trafił do Watykanu. Po jego rozpatrzeniu prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah podpisał odpowiedni dekret” – informuje o. Cuber OFMConv, inicjator pomysłu.

Rocznicowe obchody 77. rocznicy śmierci Świętego Maksymiliana Kolbego rozpocznie 14 sierpnia rano nabożeństwo „Transitus” w Centrum św. Maksymiliana, które w Harmężach prowadzą franciszkanie. Wierni wysłuchają opisu męczeńskiej śmierci zakonnika. Opis powstał na podstawie dokumentów, zeznań i świadectw. Odczytany zostanie także jedyny list, który św. Maksymilian wysłał z obozu do matki.

Później wyruszą dwie pielgrzymki: z oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana oraz z Centrum św. Maksymiliana. „Połączymy się przy wejściu do Muzeum Auschwitz. Wspólnie przejdziemy przez bramę +Arbeit macht frei+, złożymy kwiaty na obozowym placu apelowym, gdzie o. Kolbe zgłosił się na śmierć za współwięźnia, a także przy Ścianie Straceń i pomodlimy się w celi jego męczeńskiej śmieci w bloku 11. W byłym obozie odprawiona zostanie Msza św.” – mówi gwardian harmęskiego klasztoru.

Eucharystii sprawowanej przy bloku 11 przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Episkopat Niemiec będzie reprezentował arcybiskup Bambergu, Ludwig Schick, a diecezję bielsko-żywiecką – biskup Roman Pindel.

kf/ Powiat Oświęcim, franciszkanie.pl, mt

podziel się:
Arkadiusz Bąk OFMConv