12 czerwca 2019 r. w Budapeszcie otwarto wystawę wybranych prac więźnia pierwszego transportu do Auschwitz Mariana Kołodzieja nr 432 z cyklu „Klisze pamięci. Labirynty”.
Polski Instytut w Budapeszcie wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha zorganizował wystawę Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty” w Galerii Platan. Wystawa składająca się z 9 wybranych prac Artysty poprzez swoje słowa-obrazy, wprowadza nas w labirynty wspomnień o tym, co przeżył i czego doświadczał w piekle Auschwitz, a zarazem jest hołdem dla tych wszystkich, którzy to piekło przeżyli.
Wystawa została zaprezentowana we wspomnienie 108 męczenników II wojny światowej, w przeddzień rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz w ramach przygotowania do obchodów 80-lecia wybuchu II wojny światowej.
Marian Kołodziej urodzony w 1921 r. po klęsce Kampanii Wrześniowej podjął wraz z przyjaciółmi próbę przedostania się przez zieloną granicę do Francji. Aresztowany przez gestapo w Krakowie, 14 czerwca 1940 roku trafił do Oświęcimia. Oznaczony numerem 432, był więziony w obozach koncentracyjnych: Auschwitz-Birkenau, Gross Rosen, Breslau-Lisa, Buchenwald, Sachsenhausen, by po pięcioletnim obozowym piekle zostać wyzwolonym w Mauthausen-Ebensee. Po wojnie ukończył wydział scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i pracował w nim aż do czasu przejścia na emeryturę. Dla Teatru Wybrzeże zrealizował blisko 200 scenografii. Realizował również scenografię dla innych teatrów w Polsce, m.in. dla sztuk reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza, Kazimierza Kutza, Zygmunta Hubnera, Stanisława Różewicza oraz dla filmów Westerplatte, Krzyż Walecznych i innych.
Był twórcą ołtarza papieskiego w Gdańsku podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II w latach 1987 i 1999. W ostatnich latach w swojej twórczości zaczął poruszać tematykę obozową. Stworzył cykl prac „Klisze pamięci. Labirynty” która jest artystycznym zapisem gehenny obozowej artysty. Od 1997 r. znajduje się ona w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w miejscu dawnego podobozu KL Auschwitz Harmense.
PC