12 sierpnia odbyła się XL, jubileuszowa edycja Sesji Kolbiańskiej, połączona z promocją książki o. prof. Zdzisława Kijasa „Wyszyński. Narodziny nowego człowieka” i dniem skupienia dla Krakowsko-Kieleckiego Oddziału Okręgowego.
Dzień skupienia dla licznie przybyłych delegatów obfitował także w aspekty modlitewne. Członkowie Stowarzyszenia zebrali się bowiem na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz na Mszy św., która była podsumowaniem całości. W aspekcie merytorycznym centralnym punktem była Sesja Kolbiańska, która odbyła się już po raz czterdziesty.
Podobnie jak w roku ubiegłym namysł dotyczył postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Tradycją sesji było coroczne zestawienie różnych ludzi z osobą męczennika z Auschwitz. W tym roku celowo jednak ponownie pojawił się Prymas Tysiąclecia, by słuchacze mogli dobrze przygotować się do niedalekiej już, a przełożonej z maja ubiegłego roku, beatyfikacji.
Zebrani, jak i oglądający przez transmisję internetową, zapoznali się z dwoma wykładami. Prof. Marek Rembierz z UŚ w Katowicach, członek Stowarzyszenia i członek Kapituły Śląskiej Nagrody Juliusza Ligonia zaprezentował wykład „O wolności, władzy nad sobą i samostanowieniu. Czyn Ojca Maksymiliana i uczenie się wolności”. W wielowątkowym wykładzie znakomicie przedstawił wrażenie, jakie wywarł na potomnych czyn św. Maksymiliana. Zwrócił przy tym uwagę na suwerenność tej decyzji i świadectwo, że nawet w najgorszym zniewoleniu można decydować o swoim postępowaniu.
Z kolei o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv w wykładzie Prymas Wyszyński – jak pozostać wolnym? na przykładzie okresu uwięzienia głowy Kościoła w Polsce pokazał, na jak wielu poziomach człowiek może nadal być wolny mimo fizycznego zniewolenia. Kluczowe jest, jakie podejmuje decyzje i czy podda się losowi, czy też weźmie go w swoje ręce. O. Zdzisław promować swoją najnowszą książkę Wyszyński. Narodziny nowego człowieka. Była zatem okazja do krótkiej rozmowy i zdobycia dedykacji od autora.
Całość spotkanie można cały czas obejrzeć na kanale YouTube Centrum św. Maksymiliana w Harmężach: