7 czerwca z Męczennikami z Pariacoto

W roku 5 rocznicy beatyfikacji błogosławionych Męczenników z Pariacoto serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżywania liturgicznego wspomnienia błogosławionych Męczenników z Pariacoto, jakie w tym roku przypada 7 czerwca w niedzielę Trójcy Świętej. 7 czerwca, przed 34 laty, w 1986 r. bł. Michał Tomaszek przyjął święcenia diakonatu, a bł. Zbigniew Strzałkowski święcenia prezbiteratu. Uroczystość odbyła się we Wrocławiu w kościele franciszkańskim pw. św. Karola Boromeusza, a święceń udzielił kard. Henryk Gulbinowicz. Wyjątkowo w historii zakonu święcenia diakonatu i prezbiteratu odbywały się w tym samym dniu i to we Wrocławiu. Powodem takich zmian było uroczyste świętowanie 750 – lecia przybycia franciszkanów do Wrocławia. Dziś możemy zobaczyć te chwile na archiwalnym nagraniu dostępnym na kanale dedykowanym Męczennikom z Pariacoto (www.youtube.com/MichaliZbigniew).

Tegoroczne wspomnienie błogosławionych Męczenników z Pariacoto oraz przypadającą 5 grudnia piątą rocznicę beatyfikacji świętujemy poprzez przypominanie i udostępnianie nieznanych lub mało znanych dotąd zdjęć, nagrań audio i filmów dotyczących błogosławionych. Wśród nich są te ukazujące święcenia diakonatu bł. Michała Tomaszka i święcenia prezbiteratu bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Dostępne są także filmy z prymicji bł. Zbigniewa, jakie odbyły się w rodzinnej Zawadzie 22 czerwca 1986 r. oraz ze święceń prezbiteratu bł. Michała Tomaszka, które przyjął 23 maja 1987 r. w Krakowie. Mszę prymicyjną o. Michał odprawił w rodzinnej Łękawicy 31 maja 1987 r.

5 czerwca zostanie także udostępniony film archiwalny z lutego 1989 r. Film ten udostępniony po raz pierwszy ukazuje pierwsze miesiące życia w Peru, warunki bytowe, podróż franciszkanów do Pariacoto, lokalną społeczność. Możemy na nim zobaczyć i usłyszeć komentarze bł. Zbigniewa Strzałkowskiego dotyczące pracy misyjnej i peruwiańskiej rzeczywistości. Jest to dar Opatrzności Bożej – dzięki któremu możemy jeszcze lepiej poznać błogosławionych Męczenników z Pariacoto. Dlatego już teraz zapraszamy wszystkich do wspólnego oglądania.

Linki:

7 czerwca 2020 – wspomnienie liturgiczne

Zwiastun filmu o bł. Zbigniewie Strzałkowskim – kadry filmu z 1989r.

Recommend
Share
Tagged in