Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, w rocznicę męczeństwa św. Maksymiliana Marii Kolbego (14 sierpnia 2022) powróciły piesze pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu Auschwitz i Msza święta przy Bloku Śmierci.
Obchody rozpoczęły się w niedzielny poranek w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach nabożeństwem upamiętniającym przejście o. Kolbego z ziemi do nieba, zwanym Transitusem. Bezpośrednio po nim wyruszyła piesza pielgrzymka z relikwiami św. Maksymiliana do byłego obozu Auschwitz. Szli w niej m.in. wikariusz generalny zakonu franciszkanów o. Jan Maciejowski z Rzymu, minister prowincjalny o. Marian Gołąb z Krakowa, wikariusz prowincjalny o. Andrzej Lengenfeld z Gdańska, prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej o. Ryszard Maria Żuber z Niepokalanowa-Lasku i przełożony Centrum św. Maksymiliana w Harmężach o. Kazimierz Malinowski.
Pod obozową bramą „Arbeit Macht Frei” spotkali się z pielgrzymką diecezji bielsko-żywieckiej, której patronuje św. Maksymilian Maria Kolbe i wspólnie udali się na Plac Apelowy, pod Ścianę Śmierci i do Celi Śmierci, gdzie delegacje złożyły kwiaty i znicze.
O godz. 10.30 na placu przy Bloku 11, w którym o. Maksymilian poniósł śmierć męczeńską, celebrowana była Msza święta pod przewodnictwem bpa Romana Pindla. Obecni na niej byli też dwaj biskupi z zagranicy – z Niemiec i Kamerunu.
Św. Maksymilian Maria Kolbe był franciszkaninem, twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy, założycielem ruchu maryjnego „Rycerstwo Niepokalanej”, męczennikiem Auschwitz (14 sierpnia 1941 r.). W tym roku przypada 40. rocznica jego kanonizacji.
o. Jan Maria Szewek OFMConv
Zobacz także: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/msza-swieta-w-bylym-niemieckim-obozie-auschwitz-w-rocznice-smierci-sw-maksymiliana