Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
centrum | 82. rocznicy śmierci św. Maksymiliana

82. rocznicy śmierci św. Maksymiliana

Cztery pierwsze wieki stoją pod znakiem męczeństwa w Kościele, następne wieki żyją nim i wspominają je w najróżniejszych formach. Na grobach męczenników powstają kościoły wybudowane na ich cześć; pielgrzymi nawiedzają te miejsca; męczennicy są przedstawiani w sztuce; w kalendarzu liturgicznym znajdują się bardzo liczne ich święta etc.

Jednak męczeństwo, choć tak liczne w pierwszych wiekach, nie zamyka się w tamtym czasie. Przykład męczenników pierwszych wieków stał się wzorem dla setek tysięcy ludzi, którzy w ciągu kolejnych wieków, idąc ich śladem, odważnie wyznawali Chrystusa.

 

Jednym z nich był franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe, który tu, niedaleko Harmęż, w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz 14 sierpnia 1941 r. oddał życie za współwięźnia.

 

Z tego powodu co roku w tym miejscu upamiętniamy to ważne dla franciszkanów, jak i dla całego Kościoła powszechnego wydarzenie.

 

Wszystkich czcicieli tego niezwykłego świętego, jak i wszystkich wiernych, zapraszamy do udziału w uroczystościach, które rozpoczną się Transitusem (nabożeństwem upamiętniającym śmierć św. Maksymiliana) w kościele franciszkanów w Harmężach o godz. 8:00, a skończą uroczystą Mszą świętą o godz. 10:30 przy bloku śmierci w byłym niemieckim obozie KL Auschwitz pod przewodnictwem bp. Tadeusza Kusego OFM.

podziel się:
Arkadiusz Góra OFMConv