jesteś na stronie klasztoru Harmęże

Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
klasztor | Budowa sali konferencyjnej w Harmężach

Budowa sali konferencyjnej w Harmężach

Z radością i zarazem wielką nadzieją przedstawiamy Państwu postępy w pracach budowlanych sali konferencyjnej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Ufamy, iż przy wspólnej pomocy uda nam się zdobyć dalsze środki na jej wyposażenie.

 

>>> Możesz nas wspomóc <<<

 

Poniżej przedstawiamy postępy w budowie:

 

Zdjęcia:

 

 

Harmęże to niewielka wioska położona w pobliżu Oświęcimia, 6 km od obozu Auschwitz i 3 km od obozu Birkenau. Na przełomie marca i kwietnia 1941 r. Hitlerowcy wysiedlili jej mieszkańców i założyli na terenie Harmęż podobóz pracy. W 1989 r. do Harmęż przybyli pierwsi Franciszkanie z Krakowskiej Prowincji, aby wybudować klasztor upamiętniający męczeńską śmierć św. Maksymiliana Kolbego. W 1997 r. więzień pierwszego transportu Marian Kołodziej (nr 432) znany i ceniony artysta, scenograf teatralny i filmowy przekazał Franciszkanom niezwykłą wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”, będącą artystycznym zapisem gehenny obozowej.

Ks. prof. Józef Tischner po wizycie na wystawie napisał: „Byłem parę razy w Oświęcimiu, chodziłem po Brzezince. Ale nigdy nie zobaczyłem tam tego, co zobaczyłem na tej wystawie. Moja reakcja jest taka: prawdziwy Oświęcim jest tutaj”. Prof. Ryszard Legutko podczas wizyty na wystawie z grupą europarlamentarzystów w październiku 2016 r. w księdze pamiątkowej napisał: „Spośród wieku artystów oddających to, co niewyobrażalne w doświadczaniu zła i cierpienia, Marian Kołodziej jest jednym z największych. Całe muzeum, nie tylko każdy z obrazów, jest dziełem sztuki. Niezwykłym. Jedynym takim na świecie”.

Co roku na wystawę przybywa od 5 do 8 tys. zwiedzających z całego świata, głównie młodzieży. W roku 2018 było to 360 grup z 30 krajów świata, w sumie 7607 osób.

Podczas oprowadzania po wystawie prowadzone są działania edukacyjne. Obserwując reakcje turystów z zagranicy widzimy ogromne przeżycia towarzyszące zwiedzaniu wystawy. Nikt nie wychodzi z niej obojętnym. Nierzadko spotykamy się z niedowierzaniem, zdziwieniem, powątpiewaniem, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że tą wystawą posługującą się uniwersalnym językiem sztuki można i trzeba zmieniać mentalność ludzi i burzyć stereotypy.

Centrum potrzebuje sali konferencyjnej z przestrzenią do refleksji, dyskusji, umożliwiającą dużym grupom zapoznanie się z materiałami poświęconymi św. Maksymilianowi, Marianowi Kołodziejowi i innym ofiarom obozów koncentracyjnych. Nowocześnie zaprojektowana sala konferencyjna wyposażona będzie w 120 miejsc siedzących, sprzęt multimedialny i w pomieszczenie dla tłumaczy symultanicznych. Sala będzie dostosowana do potrzeb osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Pozwoli na organizację spotkań i wydarzeń dla wielu różnych grup.

Budowę Multimedialnej Sali Konferencyjnej przy Klasztorze Franciszkanów w Harmężach rozpoczęliśmy w lipcu 2018 r. Zakończenie prac w stanie deweloperskim planujemy na lipiec 2019. Do końca listopada 2019 chcemy salę wyposażyć i udostępnić gościom.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

Dofinansowano ze środków Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”

 

 

 

 

 

 

podziel się:
Arkadiusz Bąk OFMConv