Europarlamentarzyści w Harmężach

Jedyne takie dzieło na świecie…

„Spośród wielu artystów oddających to co niewyobrażalne w doświadczeniu zła i cierpienia Marian Kołodziej jest jednym z największych. Całe muzeum, nie tylko każdy z obrazów, jest dziełem sztuki. Niezwykłym. Jedynym takim na świecie” – to tekst, jaki prof. Ryszard Legutko wpisał do Księgi Pamiątkowej wystawy „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, znajdującej się w dolnej kondygnacji kościoła Franciszkanów w Harmężach.

Profesor Legutko dokonał swojego wpisu podczas wizyty Posłów Europarlamentu frakcji „Konserwatystów i reformatorów” na ziemi oświęcimskiej. 20 października około osiemdziesięciu europosłów i ich asystentów, odwiedziło były nazistowski obóz koncentracyjny KL Auschwitz Birkenau, a następnie Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie z kolei mieli okazję zwiedzić wystawę „Klisze pamięci. Labirynty” byłego więźnia pierwszego transportu Mariana Kołodzieja (nr 432).

Wizyta Europarlamentarzystów w Harmężach była pokłosiem wystawy zatytułowanej: „Auschwitz. Między Niebem, a piekłem. św. Maksymilian w twórczości Mariana Kołodzieja” autorstwa Stanisława Markowskiego. Wystawa gościła w Europarlamencie w Brukseli 26 stycznia 2016 r.

Goście zwiedzali wystawę w dwóch grupach językowych angielskiej i polskiej. Wielu spośród europarlamentarzystów było wyraźnie wzruszonych wizytą w podziemiach Harmęskiego kościoła. Zadawali pytania, rozmawiali ze sobą o niezwykłych doznaniach towarzyszących spotkaniu z twórczością Kołodzieja, wielu deklarowało powrót na wystawę, aby ponownie, tym razem na spokojnie, przeżyć dramat obozu widziany oczyma Kołodzieja.

PC

 

Foto: Grzegorz Ziemiański, ECR Group