W niedzielę zakończyła się trzydniowa konferencja naukowa w byłym obozie zagłady Auschwitz-Bierkenau zorganizowana dla kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów z Krakowa i Łodzi.
Franciszkańscy klerycy wysłuchali szeregu wykładów, m.in. o prześladowaniu osób duchownych w KL Auschwitz ze szczególnym uwzględnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego, którego 75. rocznicę w tym roku obchodziliśmy; na temat losów Polaków i Żydów w KL Auschwitz-Birkenau; o wartościach moralnych w rzeczywistości obozowej. Uczestnicy wzięli także udział w warsztatach edukacyjnych na temat sztuki obozowej oraz pytań o zagładę.
Podczas trzydniowego pobytu, alumni przebywali w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia, gdzie zwiedzili znajdującą się w podziemiach franciszkańskiego kościoła wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty” więźnia pierwszego transportu Mariana Kołodzieja (nr 432).
Organizatorami konferencji byli: Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, WSD Franciszkanów w Krakowie i WSD Franciszkanów w Łodzi. To już trzecia edycja sesji dla kleryków zorganizowana w PMAB.
Relacja z wydarzenia:
Zobacz także:
ekai.pl