Kolejny projekt realizowany wspólnie z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim
„Klisze Pamięci. Labirynty” wystawa byłego więźnia KL Auschwitz Mariana Kołodzieja (nr 432) – to niezwykła interpretacja obozowego dramatu, dzieło o niezaprzeczalnej wartości artystycznej i walorach świadectwa. Podarowane przez autora zakonowi franciszkanów, spadkobiercom stało się bezcennym skarbem Klasztoru Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach i Małopolsce.
„Klisze Pamięci” w podoświęcimskich Harmężach co roku odwiedza ponad 5 tys. ludzi z całego świata. Ponieważ jest to jedyna w swoim rodzaju przestrzeń dla doświadczenia okrucieństwa II wojny światowej, musi sprostać oczekiwaniom zwiedzających, zwłaszcza w obszarze działalności wystawienniczej i komunikacji z publicznością. Powinno zatem uwzględniać standardy nowoczesnego wystawiennictwa, nie tracąc przy tym z pola widzenia swojej naczelnej misji, jaką jest utrwalanie pamięci o ofiarach obozu, a także świadomości, że przy kreowaniu przekazu na pierwszym planie winny pozostawać zawsze autentyzm i prawda.
Ponieważ zmieniają się oczekiwania odbiorców kultury i sztuki, wystawa wymaga ciągłej modernizacji dla spełniania współczesnych wymagań ekspozycyjnych. Świadomi tego faktu franciszkanie – kustosze wystawy – ciągle muszą szukać nowoczesnych sposobów odpowiedniego przekazu tak ważnych treści, które zawarte są w dziełach Mariana Kołodzieja. Coraz większe zainteresowanie wystawą ze strony gości z kraju i zagranicy oraz wzrastająca z roku na rok liczba grup, wymaga zastosowania systemu komunikacji usprawniającego bezpośredni kontakt przewodnika ze zwiedzającymi. Temu ma służyć realizacja zadania publicznego: „Ocalić historię i pamięć. Klisze Pamięci – labirynty, Mariana Kołodzieja. Modernizacja ekspozycji dzieł jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz poprzez zakup bezprzewodowego systemu zwiedzania grupowego” realizowanego przez Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zadanie to wydaje się szczególnie ważne w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w lipcu br. w Krakowie.
Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Krakowa młodzież z całego świata zwracając uwagę na Miłosierdzie, którego orędzie wyszło z małopolskiej ziemi dzięki św. Siostrze Faustynie i św. Janowi Pawłowi II. Papież Polak musiał w swojej młodości zderzyć się z wrogością i nienawiścią, która doprowadziła do wielkiej tragedii jaką była druga wojna światowa, podkreślał potrzebę pamiętania o zbrodniach tamtych czasów, ale także potrzebę pracy z młodzieżą. Dlatego wzywał młodzież do tworzenia nowego świata, opartego na otwartości, zrozumieniu i miłości miłosiernej, która w swojej idei stanowczo przeciwstawia się ideologii śmierci jaką był faszyzm, który doprowadził do śmierci wiele milionów istnień ludzkich. Wielu młodych ludzi biorących udział w ŚDM wyraża chęć odwiedzenia byłego Obozu Zagłady Auschwitz Birkenau. Istnieje duża szansa zainteresowania przybywającej młodzieży ekspozycją Mariana Kołodzieja w Harmężach. Franciszkanie wraz z artystą Marianem Kołodziejem, byłym więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, chcą przemówić do młodzieży z całego świata poprzez „słowa zawarte w rysunku”. Są to słowa człowieka, który przeżył piekło i poprzez swoją wystawę nadal przemawia.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.