Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
centrum | Prezentacja prac Mariana Kołodzieja w Warszawie

Prezentacja prac Mariana Kołodzieja w Warszawie

Plenerowa wystawa obozowych szkiców Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynt” po raz pierwszy została zaprezentowana w Warszawie. „To jedyna w swoim rodzaju dokumentacja i zapis obozowej rzeczywistości” – mówi w rozmowie z Opoką o. Kazimierz Malinowski, dyrektor Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Organizatorem wystawy jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Plenerowa instalacja prac byłego więźnia obozu Auschwitz-Birkenau, Mariana Kołodzieje „Klisze pamięci. Labirynty”, została otwarta przed Galerią Kordegarda 19 stycznia, w przededniu 79. rocznicy wyzwolenia obozu. Ekspozycja składa się z 4 ośmiokątnych plansz – kopii wybranych zdjęć i 23 grafik, przedstawiających dramat więźniów, w tym św. Maksymiliana Marii Kolbego, jak również Witolda Pileckiego.

„Wyrazem bólu i cierpienia, jakiego doświadczali, jest prezentowana po raz pierwszy publicznie wystawa grafik Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty". Pokazuje ona codzienność życia więziennego przez pryzmat wybitnych Polaków, jak św. Maksymilian Maria Kolbe czy Witold Pilecki. Dla autora była to forma terapii, a dla nas jest to możliwość poznania z bliska ogromu cierpienia, jakiego doświadczali więźniowie niemieckich obozów w czasie II wojny światowej" – mówił podczas wernisażu Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, organizator wystawy.

O koncepcji plenerowej instalacji opowiedział w rozmowie z Opoką o. Kazimierz Malinowski, dyrektor Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

podziel się:
Arkadiusz Góra OFMConv