Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:

Kolejny projekt realizowany przez Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach wspólnie z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim dobiega końca. 

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży Harmęski klasztor podjął starania, aby należycie wyeksponować wystawę byłego więźnia pierwszego transportu do KL Auschwitz Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty” poprzez zakup bezprzewodowego systemu zwiedzania grupowego.

Ponieważ zmieniają się oczekiwania odbiorców kultury i sztuki, wystawa Kołodzieja wymaga ciągłej modernizacji dla spełniania współczesnych wymagań ekspozycyjnych. Zakup systemu, to niewątpliwie wyjście naprzeciw oczekiwaniom współczesnego odbiorcy. Stąd też decyzja o modernizacji ekspozycji dzieł jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz poprzez zakup sprzętu do oprowadzania grupowego, dla podniesienia komfortu zwiedzania oraz zwiększenia liczby zwiedzających ekspozycję w tym samym czasie.

Wielu młodych ludzi biorących udział w ŚDM na zaproszenie papieża Franciszka odwiedziło były Obozu Zagłady Auschwitz Birkenau. Część z nich przyjechała do Harmęż, aby spotkać się z Marianem Kołodziejem, byłym więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w jego pracach. Kołodziej przemówił do nich poprzez „słowa zawarte w rysunku”. W okresie od 19 lipca do 8 sierpnia wystawę zwiedziło blisko 1500 osób z wielu krajów świata (Australii, USA, Hong Kongu, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Brazylii, Szkocji, Argentyny).

Niewątpliwie wielką pomocą w realizacji tego przedsięwzięcia był zakupiony sprzęt do oprowadzania grupowego, który pozostanie już w Harmężach i będzie służył kolejnym grupom zwiedzających. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

„Klisze Pamięci. Labirynty” wystawa byłego więźnia KL Auschwitz Mariana Kołodzieja (nr 432) – to niezwykła interpretacja obozowego dramatu, dzieło o niezaprzeczalnej wartości artystycznej i walorach świadectwa. Podarowane przez autora zakonowi franciszkanów, spadkobiercom stało się bezcennym skarbem Klasztoru Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach i Małopolsce.

/pc/

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa małopolskiego.

logo-WM-pionowe

podziel się:
Arkadiusz Bąk OFMConv