jesteś na stronie klasztoru Harmęże

Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:

Minął kolejny rok w Centrum św. Maksymiliana w Harmeżach. Kolejny rok intensywnej pracy i propagowania idei św. Maksymiliana. Jednym z podstawowych narzędzi ewangelizowania naszych gości jest wystawa byłego więźnia KL Auschwitz Marian Kołodzieja: „Klisze pamięci. Labirynty”.

W roku 2016 wystawę odwiedziła rekordowa liczna zwiedzających: 7086 osób z 27 krajów świata (Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Chorwacja, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Izrael, Japonia, Kanada, Korea, Luksemburg, Niemcy, Peru, Polska, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szkocja, Szwecja, Tajlandia, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy).

Kto chce zrozumieć Auschwitz powinien odwiedzić Centrum św. Maksymiliana w Harmężach i „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja.

„To nie wystawa nie sztuka, nie obrazy, a słowa zamknięte w rysunku. Nie było zresztą moim zamiarem spełnienie obowiązku pamięci i dania świadectwa poprzez sztukę. Sztuka jest bezradna wobec tego co człowiek zgotował człowiekowi. Jak mówi Andre Malraux: „największa tajemnica nie jest w tym, że przypadkiem zostaliśmy wrzuceni pomiędzy ziemię i gwiazdy, ale w tym, że w naszym więzieniu potrafimy z siebie samych dobyć obrazy dostatecznie potężne, aby zaprzeczyły naszej nicości” (Marian Kołodziej nr 432).

PC

Zobacz także:
Klisze Pamięci. Labirynty

 

 

 

 

podziel się:
Arkadiusz Bąk OFMConv
może ci się spodobać: