Remont schodów w Harmężach etap II – budowa podjazdu dla niepełnosprawnych
Franciszkański Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach jest opiekunem wystawy stałej więźnia pierwszego transportu do KL Auschwitz Mariana Kołodzieja nr 432 „Klisze pamięci. Labirynty”.
11 lipca 2017 oraz 3 czerwca 2018 r. na skutek gwałtownej ulewy wystawa została zalana wodami opadowymi. Podczas oględzin wystawy konserwatorzy zauważyli, że woda przedostaje się na wystawę przez źle wykonane schody wejściowe do kościoła, które zachodzą na pomieszczenia w których znajduje się ekspozycja. Wówczas to podjęto decyzję o kapitalnym remoncie schodów głównych do kościoła oraz wejścia i wyjścia z wystawy z wykonaniem odpowiednich zabezpieczeń przed ponownym zalaniem. W planach była również budowa pochylni dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem byłych więźniów i osób im towarzyszących, aby umożliwić im dostanie się do kościoła na uroczystości rocznicowe.
Od czerwca do grudnia 2018 r. trwały prace mające na celu zapewnienie właściwego stanu miejsca pamięci narodowej. Generalny remont schodów wraz z wykonaniem zabezpieczenia przed zalaniem wodami opadowymi przez montaż systemu zabezpieczającego został zakończony w grudniu 2018 r. Niestety brakło wówczas środków na wybudowanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, który obecnie jest wymogiem w prawie budowlanym.
Dlatego w roku 2019 złożyliśmy kolejny wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na II etap remontu schodów – budowa podjazdu dla niepełnosprawnych. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i otrzymaliśmy środki na realizację tego projektu.
Rozpoczęcie prac nastąpiło 14 października 2019, przewidywany czas ich zakończenia to 30 listopada 2019.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”