Rok św. Maksymiliana w Małopolsce

Patronem roku 2021 w Małopolsce będzie św. Maksymilian Maria Kolbe. Taką decyzję podjęto 25 stycznia br. podczas obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Wniosek w sprawie patronatu św. Maksymiliana Marii Kolbego złożył zarząd Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Ma to związek z przypadającą w tym roku 80. rocznicą męczeńskiej śmierci franciszkanina w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

„Oświadczenie jest formą zaproszenia do uczczenia w ciągu tego roku tej wybitnej postaci. Trudno wobec takiej postaci, jak Maksymilian Maria Kolbe, wzór humanitaryzmu, mieć jakiekolwiek wątpliwości czy zasługuje na tego rodzaju upamiętnienie. Zachęcam wszystkich, abyśmy to oświadczenie przyjęli” – zaznaczył przed głosowaniem marszałek Witold Kozłowski.

Z kolei Ksiądz Biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej dziękując za przyjęcie wniosku powiedział: „Wydawało mi się, że rzeczywiście ojciec Maksymilian Kolbe wart jest tego, ażeby przede wszystkim w województwie małopolskim, był w taki sposób wspomniany w 80. rocznicę śmierci. Przypomnę, że trzy miejsca są związane z osobą św. Maksymiliana w województwie małopolskim. To przede wszystkim jest klasztor, bardzo duży w samym centrum Krakowa przy ul. Franciszkańskiej, w którym był na pewno w 1912, w 1919. Drugie ważne miejsce jest to sama cela śmierci, w której zginął w obozie w Oświęcimiu. I wreszcie Harmęże, mała miejscowość, wioska niedaleko Oświęcimia. Tam udali się franciszkanie, wybudowali klasztor, centrum formacji i informacji. Z tego powodu, że było to najbardziej prawdopodobne miejsce, gdzie rozsypywano prochy, wtedy, spalonych w tym dniu, kiedy palono ofiary z celi śmierci”.

Zobacz także: 
https://www.malopolska.pl/aktualnosci/samorzad/dwie-wazne-odezwy-radnych-wojewodztwa-malopolskiego

https://www.franciszkanie.pl/artykuly/rok-sw-maksymiliana-m-kolbego

https://misyjne.pl/sw-maksymilian-maria-kolbe-patronem-2021-roku-w-malopolsce/?fbclid=IwAR0-mvmVzEmcwOafn-k912wk2pOd6U-IwhfBQOTq1bo_RwlxOcLZ8-OILIo

Recommend
Share
Tagged in