rycerstwo
Rycerskie FAQ
„Kto pyta, nie błądzi”; „Szukajcie, a znajdziecie” – to znane i często używane w języku potocznym frazy, mające korzenie kulturowe i biblijne, ale przede wszystkim zawierające prawdę sięgającą początków cywilizacji. Zadawanie pytań to ważny i nieodłączny element wszelkich poszukiwań. Pytania zadaje się komuś, kogo w pewnym sensie uważa się za autorytet w jakiejś dziedzinie. Po co zadawać pytanie komuś, kto nie znałby na nie odpowiedzi…? Tak więc, jeżeli spotkamy się z pytaniami o św. Maksymiliana, Rycerstwo Niepokalanej, sposoby jego realizacji, wreszcie samą Matkę Bożą, musimy stawić im czoła, gdyż jest to sygnał, że nasze przepowiadanie Ewangelii znalazło podatny grunt, a jakaś dusza ma szansę zostać zbawiona, bo być może odczytała zaproszenie Maryi, by kroczyć do Jej Syna drogą, którą my już znamy.
on-line: mi-polska.pl
telefonicznie: 46 864 22 39 – Ośrodek MI
listownie: Ośrodek Narodowy MI, Niepokalanów, 96-515 Teresin
lub osobiście w Ośrodku Narodowym MI w Niepokalanowie (a także w każdej siedzibie MI, gdzie jest założona Księga kanoniczna MI).
A. Zapoznaj się z charyzmatem Rycerstwa Niepokalanej:
ABC Rycerstwa Niepokalanej
Statuty Generalne MI
Dyrektorium Narodowe MI
B. Wybierz dzień, w którym chcesz być wpisany(a) do Księgi kanonicznej MI, najlepiej jakieś święto Maryjne. Wybierz z listy poniżej lub podaj swój własny, specjalny świąteczny dzień.
Maryjne Dni Świąteczne
1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
11 lutego – NMP z Lourdes
25 marca – Zwiastowanie
26 kwietnia – NMP Dobrej Rady
3 maja – NMP Królowej Polski
7 maja – NMP Matki Łaski Bożej
13 maja – NMP z Fatimy
24 maja – NMP Wspomożycielki Wiernych
31 maja – Nawiedzenie
Poniedziałek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego – NMP Matki Kościoła
2 sobota po Bożym Ciele – Niepokalanego Serca NMP
27 czerwca – NMP Nieustającej Pomocy
16 lipca – NMP z Góry Karmel
2 sierpnia – NMP Anielskiej
5 sierpnia – NMP Śnieżnej
13 sierpnia – NMP Kalwaryjskiej
15 sierpnia – Wniebowzięcie
22 sierpnia – NMP Królowej
26 sierpnia – NMP Częstochowskiej
8 września – Narodzenie NMP
15 września – NMP Bolesnej
19 września – NMP Saletyńskiej
7 października – NMP Różańcowej
16 listopada – NMP Ostrobramskiej
21 listopada – Ofiarowanie NMP
27 listopada – NMP Cudownego Medalika
8 grudnia – Niepokalane Poczęcie
10 grudnia – NMP Loretańskiej
12 grudnia – NMP z Guadalupe
C. W dniu wybranym przez siebie w pełni uczestnicz we Mszy świętej, wcześniej przystąp do sakramentu pokuty; możesz też przygotować się do oddania poprzez odmówienie różańca i lekturę religijnej książki.
D. W dniu przystąpienia do MI odmów Akt oddania się Niepokalanej. Zaleca się też odnowić przyrzeczenia chrztu świętego (wyrzeczenia się zła i wyznanie wiary). W tym dniu możesz uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
E. Wreszcie, zapytaj Niepokalaną i św. Maksymiliana, aby wskazali ci, jak najlepiej służyć Bogu od tej chwili.
Każdy członek MI ma możliwość aktywnego włączenia się w działalność ruchu poprzez:
tworzenie młodzieżowej grupy parafialnej;
uczestniczenie w rekolekcjach MI, zjazdach, spotkaniach i innych wydarzeniach (akcjach), organizowanych przez MI dla młodych;
angażowanie się w posługę animatorską;
podejmowanie innych inicjatyw, związanych z działalnością MI i MRRN, np.: współpraca z dwumiesięcznikiem „Rycerz Młodych”, tworzenie stron internetowych, audycji radiowych, organizowanie koncertów, przedstawień itd.
Trudno szukać tak rozumianego oddania się Niepokalanej w innych ruchach. Św. Maksymilian pisał: „Kto się oddał Niepokalanej w duchu MI, czuje, że uzależnił się od Niej we wszystkim, już do siebie nie należy, ale stał się Jej, Niepokalanej, Matki Bożej, prawdziwej miłościwej królowej nieba i ziemi”.
Modlimy się – to nasze pierwsze i podstawowe pole działania. Praktykujemy modlitwę osobistą i liturgiczną. Maryi polecamy wszystkie sprawy i intencje.
Podejmujemy wyrzeczenia, posty, umartwienia – wszystko po to, by „ cały świat”…
Angażujemy się w życie parafialne – przygotowujemy obstawy liturgiczne, dekoracje, spektakle teatralne, adoracje, bierzemy udział w akcjach parafialnych.
Organizujemy spotkania formacyjne – dla nas samych i młodzieży, wśród której jesteśmy. Staramy się być widocznym znakiem obecności Bożej.
Propagujemy Cudowny Medalik oraz prasę katolicką i rycerską – według myśli założyciela MI św. Maksymiliana, który namawiał do stosowania wszelkich godziwych środków dla szerzenia Ewangelii.
Członkiem Ruchu zostaje każdy, kto włączył się do Rycerstwa Niepokalanej (MI) – został zapisany do Księgi kanonicznej MI, nie ma ukończonego 18. roku życia, a skończył już szkołę podstawową. Każdy, kto ukończył 18. rok życia, może uczestniczyć w działalności MRRN i uważać się za członka MRRN, ale tylko wówczas, jeżeli nie ukończył 35. roku życia.
zdobyć samych siebie,
później naszych najbliższych, przyjaciół, współpracowników,
w końcu zdobyć cały świat – przez Ewangelię.
Aby zwyciężyć na pierwszym froncie: nad naszą słabą wolą i skłonnością do grzechu – powinniśmy prowadzić życie duchowe. Kontynuowanie wewnętrznego nawrócenia jest podstawą apostolskiej działalności, która przynosi rzeczywiste owoce. Jak możemy coś dać, jeśli sami tego nie mamy?
Wszystko dla Niepokalanej!
Być w rękach Maryi, by Ona czyniła z nami, co się Jej podoba, a nie nam.
AGR tworzą „szaleńcy” Niepokalanej, entuzjaści MI, którzy są gotowi na wszystko dla Niepokalanej (MI-3). „Szaleńcy”, ponieważ już „okrzepli w boju” dla Niepokalanej. Przeszli etap euforii, młodzieńczego zapału, nieraz zmierzyli się z ogromnymi przeciwnościami i porażkami, związanymi z działalnością dla Maryi, a mimo to chcą ciągle być w rękach Maryi, by Ona czyniła z nimi, co się Jej podoba, a nie im.
Tę postawę AGR chce szczególnie propagować wśród młodzieży, tak podatnej dziś na różnego rodzaju frustracje i załamania wobec życiowych przeciwności. Chce tak praktycznie pokazać, co to znaczy Rycerstwo Niepokalanej, czyli „całość życia katolickiego w nowej formie, polegającej na łączności z Niepokalaną, Wszechpośredniczką naszą u Jezusa”.
Apostolska Grupa Rycerska zajmuje się ewangelizacja maryjną. Prowadzi także rekolekcje o tematyce rycerskiej (kolbiańskiej). Poprzez śpiew, spotkania, ciekawe homilie urozmaicone przedstawieniami i świadectwami – ma na celu ukazać Maryję jako najkrótszą drogę do Chrystusa, a w ten sposób rozszerzyć ideę Rycerstwa Niepokalanej.
a) o nawrócenie
grzeszników (reewangelizacja, nowa ewangelizacja),
niechrześcijan, czyli tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa (ewangelizacja),
nieprzyjaciół Kościoła (zwłaszcza masonów);
b) o zjednoczenie chrześcijaństwa (ekumenizm);
c) o uświęcenie wszystkich (katechizacja, neokatechumenat).
Pod opieką, czyli jako narzędzia w niepokalanych rękach Maryi.
Za pośrednictwem, czyli używając środków przez Maryję podanych.