Spotkanie dyrektorów i przewodników pielgrzymek

W dniach 19-21 września 2016 r. do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia przyjechali księża dyrektorzy i przewodnicy pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, aby rozmawiać o zbliżających się jubileuszach – 300 lat koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej oraz dokonać podsumowania tegorocznej pieszej pielgrzymki do Częstochowy.

W spotkaniu uczestniczył ks. Marian Janus z Kielc, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek do Częstochowy, który podzielił się m.in. spostrzeżeniami dotyczącymi Światowych Dni Młodzieży, które niewątpliwie przynoszą owoce w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami.

Na zaproszenie odpowiedział także przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, bp Krzysztof Zadarko, który podczas homilii w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie powiedział: „Bóg przez taką postawę, przez pokorę, przez uniżenie, przez małość w oczach tego świata, staje się dostępny. Bliskość, czułość – te magiczne słowa, które Franciszek tak często używa – oznaczają nic innego jak spotkanie na swej drodze człowieka, który jest pokorny. W tej pokorze ma w sobie słowo Boże, które codziennie chce realizować”.

Uczestnicy spotkania poruszali także kwestię rozwijających się w szybkim tempie pielgrzymek rowerowych, a w szczególności możliwych form współpracy.

Przewodnicy mieli także okazje odwiedzić miejsce urodzenia św. Jana Sarkandra – w Skoczowie oraz modlić się w celi św. Maksymiliana M. Kolbego na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zwiedzili także wystawę w Harmężach pt.: „Klisze Pamięci. Labirynty” byłego więźnia Mariana Kołodzieja (432).

 

 
http://wystawa.powiat.oswiecim.pl/