To już po raz drugi wystawa byłego więźnia KL Auschwitz Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty” została pokazana w Holandii. Po raz pierwszy Królestwo Niderlandów gościło „Klisze pamięci” w styczniu 2018 w muzeum Historyland w Hellevoetsluis.
Po raz kolejny wystawa znalazła swoje miejsce w Axel niewielkim miasteczku leżącym w południowo – zachodniej Holandii w prowincji Zelandia. Na jego obrzeżach znajduje się muzeum „Gdynia” które posiada i przechowuje eksponaty oraz dokumenty z czasów II wojny światowej poświecone I Dywizji Pancernej Generała Maczka. Sprzęt wojskowy, wozy bojowe, broń, mundury, odznaczenia i zdjęcia od lat skrzętnie gromadzone są przez wdzięcznych Holendrów, którzy w ten sposób czczą i przechowują pamięć polskich wyzwolicieli.
Mieszkańcy Axel wdzięczną pamięcią otaczają w szczególności 9 Batalion Strzelców Flandryjskich pod dowództwem ppłk Zdzisława Lubicz Szydłowskiego, który 19 września 1944 r. wyzwolił miasteczko spod okupacji niemieckiej. Punktem strategicznym przeprawy przez rzekę Skaldę był zbudowany przez polskich saperów most „Gdynia”. Taką też nazwę nosi muzeum założone przez rodowitego Holendra Mario Mass’a i prowadzone z pomocą tamtejszej społeczności polskiej i holenderskiej.
Wystawę prac Kołodzieja z udziałem Burmistrza Axel oraz licznych mieszkańców zorganizowała Polska Ambasada w Hadze, reprezentowana w Axel w osobie zastępcy Ambasadora RP Pani Karoliny Banaszkiewicz.
W roku 2017 Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w ramach „Dyplomacji Publicznej 2017” zrealizował projekt: „Ukazanie prawdy historycznej na temat niemieckich obozów koncentracyjnych na ziemiach polskich poprzez popularyzowanie wystawy więźnia pierwszego transportu Mariana Kołodzieja (nr 432) „Klisze pamięci. Labirynty”. Do 60 placówek dyplomatycznych oraz przedstawicielstw RP za granicą zostały rozesłane pakiety zawierajace wystawę wybranych prac Kołodzieja w wersji cyfrowej, albumy o wystawie Kołodzieja oraz film Stanisława markowskiego „Między piekłem, a niebem”.
PC