Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
klisze pamięci | Klisze Pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja

Klisze Pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja

Wirtualne zwiedzanie wystawy – Klisze Pamięci autorstwa Mariana Kołodzieja.

Marian Kołodziej urodzony w 1921 roku, polski artysta, plastyk, scenograf teatralny i filmowy.Był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz od pierwszego dnia jego istnienia tj. od 14 czerwca 1940 roku – numer obozowy 432. Od września 1944 roku – do 6 maja 1945 był więziony jeszcze w Gross Rosen, Breslau-Lissa, Buchenwald, Sachsenhausen i Matthhausen-Ebense.

Po wojnie ukończył wydział scenografii ASP w Krakowie i pracował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w którym zrealizował blisko 200 scenografii. Realizował również scenografie dla innych teatrów w Polsce i za granicą oraz do filmów. W swojej twórczości nie poruszał tematyki obozowej i milczał o przeszłości z czasów wojny przez prawie 50 lat swojego życia.

Na początku lat 90-tych, wskutek ciężkiej choroby odczuł moc słów poety Herberta: „Ocalałeś nie po to, żeby żyć. Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo”. I stworzył cykl prac „Klisze pamięci. Labirynty” nawiązując do osobistych przeżyć obozowych. Poprzez swoje słowa-obrazy, tworzące klisze pamięci, wprowadza nas w labirynty wspomnień o tym, co przeżył i czego doświadczał w piekle Auschwitz.

Uwaga! Zwiedzanie jest możliwe tylko po wcześniejszym zgłoszeniu i rezerwacji pod numerem telefonu: 33 843 07 11 lub harmeze@franciszkanie.pl

tagi:
podziel się:
Arkadiusz Bąk OFMConv