Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
centrum | XX Dni Kolbiańskie

XX Dni Kolbiańskie

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach od 1 do 3 kwietnia 2022 roku odbyły się organizowane przez Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego oraz miejscowych franciszkanów XX Dni Kolbiańskie, które przebiegły pod hasłem: „Maksymilian Kolbe bratem wszystkich ludzi. W świetle encykliki Fratelli tutti”.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczorem Eucharystią sprawowaną przez o. Ryszarda Żubera OFMConv, prezesa narodowego Rycerstwa Niepokalanej. Po Mszy Świętej Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej z Harmęż poprowadziła Adorację Najświętszego Sakramentu wraz z rozważaniami opartymi na encyklice „Fratelli Tutti”.

W trakcie spotkania podkreślano, iż temat Dni Kolbiańskich, wybrany przed wielu miesiącami, z powodu tragicznej wojny na Ukrainie, spowodowanej napaścią Rosji, proroczo odpowiada aktualnej sytuacji w świecie.

Wykładowcy zaproszeni na Dni Kolbiańskie przedstawiając podstawowe tematy encykliki papieża Franciszka „Fratelii Tutti” o braterstwie i przyjaźni społecznej, w bardzo umiejętny sposób nawiązywali do postaci św. Maksymiliana Kolbego, ukazując, że ten Święty w swoim życiu, a szczególnie poprzez świadectwo dane na placu apelowym obozu Auschwitz, doskonale realizował ideę braterstwa ewangelicznego. Jest więc bardzo aktualnym wzorem dla współczesnych chrześcijan, zaproszonych przez papieża Franciszka do budowania świata bardziej braterskiego i otwartego na ubogich i potrzebujących.

Ks. prof. dr hab. Robert Woźniak z UPJP II w swoim wielowątkowym wykładzie poruszył problem zagubionego braterstwa, wychodząc od biblijnego pytania „Gdzie jest brat Twój?” «Nie wiem. Czyż jestem stróżem brata mego?» (Rdz 4,9). Z kolei o. Andrzej Sarnacki SJ, prorektor Akademii Ignatianum, podjął tematykę dialogu jako narzędzia przezwyciężającego współczesny indywidualizm i egoizm. Oba referaty stały się podstawą pracy w grupach, która zajęła całe sobotnie popołudnie.

Wieczornej Eucharystii przewodniczył o. Marian Gołąb prowincjał franciszkańskiej prowincji z Krakowa. Na zakończenie dnia była okazja do wysłuchania poruszających świadectw, nawiązujących do tematyki spotkania.

W niedzielne przedpołudnie uczestnicy spotkania wysłuchali poruszającej refleksji o. dr. Piotra Cubera OFMConv o św. Maksymilianie jako bracie wszystkich ludzi. Po sprawowanej na zakończenie spotkania niedzielnej Eucharystii, odprawionej przez o. Piotra, zebrani wysłuchali pięknego koncertu pasyjnego, wykonanego przez Chór Maksymalni z towarzyszeniem zespołu kameralnego.

o. Kazimierz Malinowski OFMConv

Zdjęcia J. Mickiewicz

podziel się:
Arkadiusz Bąk OFMConv