W jaki sposób powstają diamenty? Gdzie się rodzą święci i bohaterowie? Dlaczego kiedyś było to oczywiste, a dziś już nie jest? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć prelegenci XXXIV Sesji Kolbiańskiej zatytułowanej: „”Deo et patriae. Rodzina źródłem miłości i odwagi ponad śmierć”, a zorganizowanej, jak co roku, przez Civitas Christiana z Oświęcimia wraz z Centrum św. Maksymiliana z Harmęż.
Od początku sesja jest organizowana zawsze 28 maja, w rocznicę deportacji do obozu KL Auschwitz św. Maksymiliana Kolbe. W tym roku obchodziliśmy 74. rocznicę tego wydarzenia. Od pewnego czasu, organizatorzy starają się porównywać postać Ojca Maksymiliana z wielkimi postaciami epoki, szukając punktów wspólnych. W tym roku zestawili osobę św. Maksymiliana Kolbego z rtm. Witoldem Pileckim.
O. Maksymilian M. Kolbe – wyznawca i męczennik, franciszkanin, założyciel Rycerstwa Niepokalanej, inicjator Klasztoru w Niepokalanowie, misjonarz w Japonii, prekursor ewangelizacji przez media.
Witold Pilecki – bohater narodowy, żołnierz, uznany za jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej. W 1940 roku dobrowolnie trafił do obozu zagłady z misją stworzenia wewnątrz ruchu oporu. Z obozu uciekł trzy lata później. Jako więzień nr 4859 opracował pierwsze raporty o ludobójstwie w Auschwitz-Birkenau (tzw. raporty Pileckiego).
Obaj w trudnym czasie II wojny światowej, w przerażającym miejscu, jakim był niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz, nie dali zniszczyć swojego człowieczeństwa, zachowali godność, pozostali wierni ideałom wyniesionym z rodzinnego domu. I właśnie środowisku rodzinnemu, wychowaniu religijnemu i patriotycznemu obu postaci poświęcona była część naukowa sesji, która odbyła się w PWSZ w Oświęcimiu, w auli im. Kazimierza Piechowskiego.
Z tematem zmierzyli się: dr Monika Waluś z UKSW z Warszawy oraz dr Adam Cyra z Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau z Oświęcimia. W części panelowej wzięli udział członkowie stowarzyszenia Auschwitz Memento, a zarazem twórcy projektu „Pilecki”: producent filmu o Rotmistrzu Bogdan Wasztyl, reżyser filmu Mirosław Krzyszkowski, aktor – odtwórca roli Witolda Pileckiego Marcin Kwaśny oraz Zbigniew Klima – członek zarządu stowarzyszenia. Warto dodać, że „Projekt Pilecki” zwyciężył w tegorocznym plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku w kategorii edukacja i multimedia. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 26 maja 2015 r. w Pałacu na Wyspie Łazienkach Królewskich w Warszawie. Gościem specjalnym sesji był syn Rotmistrza Pileckiego – Andrzej.
Na podkreślenie zasługuje również obecność byłego więźnia i bohaterskiego uciekiniera z KL Auschwitz, Tadeusza Piechowskiego (nr 918) wraz z małżonką.
Uczestnicy sesji oddali hołd ofiarom obozów koncentracyjnych, łagrów i miejsc kaźni modlitwą pod ścianą śmierci bloku 11 oraz w celi głodowej gdzie oddał życie św. Maksymilian Kolbe.
Uwieńczeniem spotkania była Msza święta pod przewodnictwem ks. prałata Józefa Niedźwiedzkiego w kaplicy ss. Karmelitanek Bosych w Oświęcimiu, którą koncelebrowali kapłani uczestniczący w wydarzeniu.