Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
centrum | Zakończenie budowy sali konferencyjnej w Harmężach

Zakończenie budowy sali konferencyjnej w Harmężach

Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach prowadzi parafię oraz dom rekolekcyjny. Oprócz działalności duszpasterskiej franciszkanie z Harmęż prowadzą również działalność rekolekcyjną i edukacyjną. Klasztor jest kustoszem wystawy byłego więźnia KL Auschwitz Mariana Kołodzieja (nr 432) „Klisze pamięci. Labirynty”.  W ciągu roku wystawę odwiedza kilka tysięcy osób z całego świata. Każda grupa jest oprowadzana indywidualnie, podczas zwiedzania prowadzona jest działalności edukacyjna.

W roku 2018 r. Franciszkanie podjęli decyzję o budowie przy klasztorze sali konferencyjnej. Celem zadania było stworzenie nowej infrastruktury dla prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej w formie multimedialnej sali konferencyjnej przeznaczonej dla 120 osób. Sala zbudowana zgodnie ze standardami UE ma umożliwić organizację międzynarodowych konferencji, sympozjów, koncertów, warsztatów i innych spotkań o podłożu historycznym, patriotycznym oraz kulturalnym.

Sala stanowi zaplecze Klasztoru w Harmężach, który od lat podejmuje działania edukacyjne związane z unikatową wystawą stałą rysunków byłego więźnia KL Auschwitz Mariana Kołodzieja pt. „Klisze Pamięci. Labirynty”, której jest prawnym opiekunem, a która znajduje się w dolnej kondygnacji kościoła. Wystawa Mariana Kołodzieja to poruszająca dokumentacja zbrodni dokonywanych w czasie II wojny światowej i walki o zachowanie człowieczeństwa w tak przerażającym miejscu, jakim był obóz koncentracyjny. Zwiedzający są informowani o historii powstania obozu, o ofiarach i sprawcach, w szczególności o losach Polaków wysiedlonych z wiosek otaczających obóz, o pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, o ofiarach niemieckiego terroru, o ruchu oporu w KL Auschwitz, a także o heroicznym czynie św. Maksymiliana M. Kolbego.

W grudnia 2019 r. został zakończony II etap budowy sali. Realizacja zadania była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowaniu ze środków Fundacji ORLEN.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN

Wśród darczyńców należy również wymienić: Krakowską Prowincję Franciszkanów, Fundację Brat Słońce, Nowy Styl, EsoMedia, Nicromet Sp. z o.o., RBS Robotics Sp. z o.o., TIMinvest Tadeusz Kostoń, parafie diecezji bielsko – żywieckiej w których prowadzono zbiórkę na ten cel oraz dzięki ofiarności indywidualnych sponsorów i darczyńców, którym franciszkanie z Harmęż składają serdeczne podziękowania.

Obecnie trwają prace przy wyposażaniu sali w niezbędny sprzęt multimedialny. Wszelcy darczyńcy i sponsorzy są nadal mile widziani.

PC

Wesprzyj:

Rozbudowa Centrum św. Maksymiliana

podziel się:
Arkadiusz Bąk OFMConv